#Tags
Filter by Tags:
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

4 weeks ago 5 min read

Trends & Influencers: Nowe Moduły Unamo

Featured
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Od dziś w Unamo dostępne są dwa nowe moduły: Unamo Trends, umożliwiające monitorowanie trendów, czyli treści zyskujących popularność w czasie rzeczywistym w mediach społecznościowych oraz Unamo Influencers, służące do monitorowania oraz analizy aktywności i zasięgu liderów opinii.

Ostatnim miesiącom przyświecały prace nad całkowitą integracją dotychczasowych narzędzi w platformie Unamo.

Wsłuchując się jednocześnie w głosy naszych klientów oraz docierające do nas sygnały z rynku, nie pozostaliśmy bierni w tworzeniu nowych funkcjonalności, którymi moglibyśmy wspierać ich codzienne działania.

Unamo Trends: Monitorowanie Trendów w Social Media

Unamo Trends to narzędzie, dzięki któremu pracownicy agencji oraz online marketerzy mogą monitorować treści, które zyskały lub dopiero zyskują popularność w kanałach społecznościowych.

Otrzymują dzięki temu informację na temat materiałów, które wykazują wysokie prawdopodobieństwo przekształcenia się w trend zanim to faktycznie nastąpi.

Posiadając przewagę nad konkurencją, wynikającą z uzyskania informacji znacznie wcześniej, mogą oni lepiej zaplanować działania Real-Time Marketingowe.

RTM: Marketing w Czasie Rzeczywistym

Real-Time Marketing (RTM), czyli marketing czasu rzeczywistego, stale zyskuje na popularności, przez co chętnie wykorzystywany jest w działaniach promocyjnych i marketingowych firm.

Błyskawiczna i błyskotliwa reakcja na bieżące wydarzenia społeczne, polityczne lub kulturalne, pozwala zwiększyć zasięg opublikowanej treści, wpływając tym samym na wzrost popularności marki.

Działania marketingu rzeczywistego potrafią znacząco poprawić jej wizerunek oraz zwiększyć zaufanie do marki, a w rezultacie również liczbę jej fanów.

Real-Time Marketing w Mediach Społecznościowych

Korzyści będące następstwem działań RTM skłaniają marki do bacznego obserwowania mediów społecznościowych, co nie zawsze jest łatwe z uwagi na dużą konkurencję, kierującą się podobnymi potrzebami.

Unamo Trends odpowiada w pełni na te problemy, oferując dostęp do treści, na temat których wzrost liczby wypowiedzi w ustalonym czasie znacząco przekracza normę.

Można porównać ten proces do toczącej się kuli śnieżnej.

Na początku mała kula stopniowo zwiększa swój rozmiar, przez co coraz trudniej jest ją zatrzymać, tak jak rosnący trend.

kula śniegu

Unamo Trends pozwala zauważyć ją chwilę po starcie, reagując na jej nienaturalny wzrost.

DecoMorreno: Powieść Pisana Real-Time Marketingiem

Jedną z dobrze znanych historii, w której swój mocny udział miał RTM, jest przypadek DecoMorreno.

Producent na co dzień znany między innymi z posiadania w swojej ofercie popularnego kakao, przez chwilę stał się autorem ponadczasowej serii opowieści o tajemniczych tytułach „Hot Classic”, „Hot Dark” czy „Hot Milk”.

Stało się tak za sprawą wpisu na Facebooku w jednej z zamkniętych grup, gdy jedna z użytkowniczek zapytała obecnych czy znają więcej powieści tego autora. Nie byłoby nic dziwnego w tym pytaniu, gdyby nie fakt, że swój wpis okrasiła fotografią pudełka kakao DecoMorreno.

decomorreno

Porównanie opakowania do okładki okazało się strzałem w dziesiątkę. W bardzo krótkim czasie Internet zalała fala podobnych pytań oraz grafik oznaczonych hasztagiem #DecoMorreno.

Korzystając z zainteresowania i zaangażowania Internautów, marki postanowiły zawalczyć o swoje pięć minut i dołączyć do dyskusji. Największym refleksem wykazała się sieć sklepów Piotr i Paweł.

Marka błyskawicznie przygotowała i opublikowała na swoim oficjalnym fanpage zdjęcie przedstawiające opakowania kakao DecoMorreno wyeksponowane w dziale czytelniczym sklepu.

decomorreno

Przyczyniło się to nie tylko do zwiększenia zasięgu treści, ale także wzrostu sympatii do sieci sklepów.

Unamo Trends a Indywidualne Podejście Do Potrzeb Marketera

Moduł Trends dzieli się na pięć niezależnych od siebie segmentów.

Unamo Trends

Podział ten stanowi odpowiedź na indywidualne potrzeby osób prowadzących działania na bazie zawężonego typu treści.

W każdym z segmentów zawarta jest kompletna informacja na temat najnowszych, najpopularniejszych i najbardziej zasięgowych materiałów oraz takich, które generują najwięcej interakcji w mediach społecznościowych.

Wypowiedzi

Unamo Trends

W segmencie Wypowiedzi możesz analizować publicznie udostępnione wpisy pochodzące z social media. Korzystając z zawartego w tej części narzędzia filtrowania określisz, jaki format treści chcesz wyświetlać w strumieniu wypowiedzi.

Sortując wpisy zadecydujesz również o tym, według jakich wyróżników prezentowane są kolejne wypowiedzi.

Strumień ograniczyć możesz poprzez wskazanie konkretnego słowa kluczowego, otrzymując jedynie te wyniki, które zawierały je w swojej treści.

Każdy z wpisów określony jest dodatkowymi danymi, na które składa się liczba wybranych interakcji względem wpisu, jego popularność, potencjał wpływu oraz wydźwięk emocjonalny wypowiedzi,.

Hasztagi

Unamo Trends

Hasztagi stanowią ważny element komunikacji w mediach społecznościowych. Ich główną rolą jest katalogowanie treści ze względu na tematykę.

Internauci chętnie korzystają z nich, opisując szczegółowo udostępniane przez siebie materiały. Tak również było w przypadku #DecoMorreno.

Segment Hasztagi stanowi odpowiedź na ten stale rosnący trend.

W tej części modułu poddać możesz analizie hasztagi oraz dowolnie je sortować. W strumieniu tworzącym ich ranking, zdecydować możesz, według którego wyróżnika prezentowane są treści.

Pod każdym hasztagiem wyświetlane są dane na temat liczby interakcji, jaką zyskały wypowiedzi go zawierające, ich popularności, dotarcia oraz ekwiwalentu mediowego.

Kliknięcie na wybrany hasztag pozwala na dokładniejszą jego analizę.

Istotną część modułu stanowią kategorie, które dowolnie możesz rozszerzać o własne pomysły i określenia, w zależności od Twoich potrzeb.

Domyślnie w segmencie Hasztagi znajdują się dwie główne kategorie:

Unamo Trends

Sygnalizują one fazę życia hasztagu.

Hot now, czyli hasztagi zdobywające przekraczający normę przyrost wypowiedzi w krótkim czasie i zmierzające ku staniu się trendem

Long life to kategoria hasztagów, które utrzymują stały poziom zainteresowania od dłuższego czasu, przez co stanowią stały trend.

Podział ten pozwala na ocenę przydatności danego materiału w działaniach Real-Time Marketingowych.

Sortowanie Hot now oraz Long life występuje również w modułach Linki, Domeny oraz Analiza profili.

Domeny

Unamo Trends

W domenach zawarte jest zestawienie najpopularniejszych domen, dzięki któremu możesz porównywać się między innymi z Twoją konkurencją.

Korzystając z segmentu Domeny otrzymujesz również możliwość monitorowania częstotliwości udostępniania linków prowadzących do domeny w ramach organizowanych akcji specjalnych bądź konkursów.

Linki

Unamo Trends

Informacja na temat linków udostępnianych w mediach społecznościowych pozwala ocenić, jakie publikacje uzyskały największe zainteresowanie Internautów.

Wiedza ta oraz ich dostępność może wesprzeć Twoje działania content marketingowe na blogu oraz w kanałach społecznościowych marki.

Analiza profili

Unamo Trends

W tym segmencie otrzymujesz dostęp do monitoringu profili w mediach społecznościowych. Analizować możesz profile pochodzące z konkretnych kanałów social media oraz wartość udostępnianych w ich obrębie treści.

Dodatkową wartość stanowi informacja o estymowanym ekwiwalencie reklamowym wybranego autora.

Autorzy oznaczeni są domyślnie głównymi kategoriami określającymi tematykę publikowanych przez nich treści. Możesz dodatkowo określać nowe kategorie oraz je zmieniać, na przykład grupując autorów na podstawie ich przynależności konkretnej kampanii.

Profile poddać możesz bardziej szczegółowej analizie, badając godziny publikacji, historię wzmianek czy poddać je porównaniu.

Porównania dostępne są także w segmentach Hasztagi, Domeny oraz Linki.

Influencer Marketing: Stary-Nowy Trend w Marketingu

Nie tylko Real-Time Marketing okazuje się tajną bronią dzisiejszego marketingu. Nieocenioną siłę już kolejny rok stanowią liderzy opinii, zwani także Influencerami.

Z danych udostępnionych przez Adweek wynika, że ponad 50% Internautów ufa w większej mierze materiałom tworzonym przez innych Internautów niż tym, które tworzone są przez tradycyjne media.

Współpraca z liderami opinii pozwala korzystając z osiągniętego wśród społeczności zaufania do influencera, w łatwy i nienachalny sposób dotrzeć do jego odbiorców.

Jak podaje HubSpot na swoim blogu, aż 71% osób jest bardziej skłonna dokonać zakupu na podstawie informacji przekierowujących ich z mediów społecznościowych.

Influencerzy: Jak Odnaleźć Lidera Opinii?

Podstawą do rozpoczęcia współpracy jest przede wszystkim określenie, którzy Influencerzy wpisują się w strategię planowanej kampanii.

Bazowanie na największych nazwiskach nie zawsze musi sprawdzić się w przypadku każdej akcji promocyjnej. Czasami bardziej opłacalna jest współpraca z mikro influencerami, których odbiorcy są potencjalnymi odbiorcami marki.

Koszt współpracy z mniejszymi twórcami również może znacząco odciążyć dostępny budżet marki.

Jak jednak odnajdywać influencerów oraz mikro influencerów?

Odpowiedzią na ten rodzaj promocji jest Unamo Influencers, czyli narzędzie umożliwiające monitorowanie oraz analizę aktywności i zasięgu digital influencerów w mediach społecznościowych.

Unamo Influencers: Analiza Liderów Opinii

Unamo Influencers powstało z myślą o osobach, które na co dzień współpracują z Influencerami bądź prowadzą działania związane z tą grupą Internautów.

Moduł Influencerzy pozwala między innymi na monitorowanie aktywności oraz analizę zasięgu influencerów w social media.

Dane te umożliwiają szybką ocenę dopasowania oraz wartości lidera opinii pod kątem prowadzonych lub planowanych działań promocyjnych i marketingowych.

W module Influencerzy dostępna jest również opcja tworzenia porównań.

Porównania pozwalają na zestawienie ze sobą danych pochodzących z dwóch różnych profili w tym samym bądź różnym okresie, lub zestawienie danych z jednego profilu w różnym okresie (porównanie dzień do dnia, tydzień do tygodnia, miesiąc do miesiąca, rok do roku, bądź innym, ustalonym zakresem).

Trends & Influencers: Na Początek Polska

Moduły Trends oraz Influencers dostępne są obecnie dla klientów, których działania skupiają się w obszarze polskiej części mediów społecznościowych.

W kolejnych miesiącach rozszerzać będziemy zasięg rozwiązań również na kolejne rynki.

Chcesz przetestować Unamo Trends lub Unamo Influencers?

Skontaktuj się z nami pod adresem e-mail support@unamo.com i zapytaj o testowy dostęp do modułów.

Written by
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left