SEO and Social Media analytical tools for online marketing professionals
Try Unamo SEO Try Unamo Social
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

3 lata ago 5 min read

Marketing w Social Media – Zarządzanie Wizerunkiem Marki

Featured social media marketing
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Kiedy wspominam znajomym, że znam kogoś, kto nie posiada konta na Facebooku, patrzą na mnie zwykle z pewnym niedowierzaniem w oczach i pytają “jesteś pewna, że naprawdę istnieje?”

Obecność w mediach społecznościowych jest dla nich oczywistością, a możliwość interakcji z posiadaczem profilu, formą jego materializacji.

Nie bez powodu popularne jest stwierdzenie, że jeśli nie ma Cię na Facebooku to oznacza, że nie istniejesz.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku profilów marek, które nie są już jedynie dodatkiem do działań marketerów, a koniecznością na drodze ku zdobyciu uwagi, a przede wszystkim, portfela klienta.

Chcąc zostać zauważonym i utrzymać się w branży, znaczący procent firm decyduje się na aktywną obecność w social media.

Jednym wychodzi to doskonale, innym odrobinę mniej i kończą przygodę jako case study artykułów omawiających największe błędy marek w mediach społecznościowych.

Jak dołączyć do tej pierwszej grupy i nie stracić zapału oraz sympatii odbiorców już na starcie?

Chcesz monitorować swoją firmę w mediach społecznościowych i internecie? Unamo Social Media pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich wypowiedzi, w których ktoś oznaczył Twoją markę!

Sprawdź możliwości Unamo Social Media podczas 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego!

W tym artykule postaram się wskazać kilka ścieżek, które pomogą zarządzać profilami oraz wizerunkiem marki w social media.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest marketing w social media oraz dlaczego marki muszą prowadzić działania marketingowe w mediach społecznościowych?
 • Czym jest monitoring treści i dlaczego należy wprowadzić go do działań firmy?
 • Czym są słowa kluczowe oraz w jaki sposób konfigurować właściwe projekty?
 • Jakie wartościowe dane marki mogą uzyskać na podstawie informacji zawartych w social media?

 

Czym jest marketing social media?

Zacznijmy od rozwinięcia znaczenia pojęcia marketingu, które charakteryzują wymienione punkty:

żródło

Skoro wiadomo już, z jakich elementów składa się marketing, wybierzmy te działania, które z powodzeniem prowadzone mogą być w mediach społecznościowych.

Marketing w social media

Marketing w social media to ogół działań mających na celu stworzenia długotrwałej relacji z odbiorcą marki i jej produktów za pośrednictwem dostępnych kanałów społecznościowych, w których są obecni.

Skupia się on na udostępnianiu treści oraz budowaniu pozytywnego wizerunku marki, słuchaniu klientów oraz potencjalnych klientów, interakcji z nimi, prowadzeniu analiz na podstawie otrzymanych informacji, wsparciu sprzedaży, a przede wszystkim, obustronnym dialogu.

Działania te kierują ku pozyskaniu zaufania i sympatii, w efekcie czego odbiorcy chętniej skorzystają z zaproponowanego przez markę rozwiązania.

Istotnym elementem jest podążanie za odbiorcą oraz jego opinią, zgodnie z tokiem prowadzonej przez niego dyskusji.

 

Marketing w social media – dlaczego jest potrzebny?

Internet, w tym media społecznościowe, wytworzył drugi, wirtualny świat, który stopniem ważności nie odbiega znacząco od tego rzeczywistego.

Za pośrednictwem internetowych platform z powodzeniem utrzymywać można obecnie kontakt z bliskimi osobami, budować nowe relacje czy realizować większość dziennych zobowiązań.

Między innymi dla tych możliwości, coraz większa liczba konsumentów posiada przynajmniej jeden profil w wybranym medium społecznościowym.

Aktywnie uczestniczą w życiu powiązanych z nimi osób, a tym samym również samej platformy.

Odbierają oraz przesyłają dziennie dane, które poddane odpowiedniej analizie, posłużyć mogą marketerom jako materiał bazowy do budowania strategii ich działań.

Jednak marketing to nie tylko analiza danych, a przede wszystkim dzielenie się nimi z odbiorcami.

Jakie korzyści wynikają z czynnego udziału w życiu platform dla marek?

Zwiększenie świadomości istnienia marki

Prowadzenie działań marketingowych w social media pozwala przy niewielkim budżecie dotrzeć do nich, a tym samym zwiększać świadomość istnienia marki.

Korzystając z naturalnych sieci połączeń między internautami w mediach społecznościowych, marka liczyć może na to, że każda pozytywna wzmianka lub interakcja względem marki, dotrze również do osób pośrednio i bezpośrednio powiązanych z internautą.

Generowanie ruchu na stronie oraz wzrost konwersji

Promocji treści pochodzących ze strony i bloga firmowego w mediach społecznościowych przyczynić może się również do zwiększenia ruchu w ich obrębie, a tym samym do wzrostu konwersji.

Stały dostęp do informacji o efektach prowadzonych działań

Komunikacja oraz działania odbywają się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu efekty widoczne są od razu.

Oznacza to, że strategia może się stale zmieniać, w zależności od zainteresowania oraz zaangażowania, jakie przynosi marce.

Pozwala to lepiej zarządzać budżetem wyznaczonym na działania marketingowe, a marketerom decydować, które z nich odnoszą sukces, a z których powinni natychmiast rezygnować.

 

Kanały social media – gdzie prowadzić działania?

Wśród najpopularniejszych platform na polskim rynku należy wyróżnić Facebooka, Twittera, Instagram oraz YouTube.

Różnią się one między sobą nie tylko grupą docelową, ale także rodzajem publikowanych treści w ich obrębie.

Nim podjęte zostaną pierwsze działania, warto wytypować te z nich, które odpowiadać będą charakterowi marki, a przede wszystkim, będą skupiać jej odbiorców.

Popularność konkretnej platformy nie oznacza jednocześnie, że jest ona najlepszym nośnikiem treści dla każdej branży.

Jak wybrać odpowiednią platformę?

Analiza konkurencji

Przeprowadzenie analizy konkurencji może być elementem odpowiedzi na pytanie, gdzie powinny być kierowane największe wysiłki.

Nie jest to jednak pewnik, za którym należy ślepo podążać, ponieważ również konkurenci popełniają podstawowe błędy w doborze oraz zarządzaniu social media.

Jest to jedynie początkowy punkt, od którego można rozpocząć własne badanie możliwości oraz efektów prowadzonych przez nich działań w wybranych źródłach.

Określenie grupy docelowej marki

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest określenie grupy docelowej marki oraz zestawienie danych z grupą aktywną w danym medium.

W sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych raportów oraz artykułów, w których analizie zostały poddane dostępne platformy, ze wskazaniem najważniejszych różnic wynikających z upodobań oraz demografii użytkowników.

Szczegółową analizę tematu znajdziecie we wpisie Bloomboard.co: Social media: jak wybrać odpowiednią platformę? Lista 75 portali i aplikacji społecznościowych

Monitoring mediów społecznościowych

Rozwiązaniem, które doskonale poradzi sobie ze wsparciem procesu doboru odpowiedniego kanału social media, jest monitoring mediów społecznościowych.

Wpisując nazwy konkurencji, własnej marki lub wykorzystując charakterystyczne dla branży określenia, można wytypować źródła, w których generują one największą dyskusję, a tym samym potencjalnie zainteresowanych marką konsumentów.

Monitorowanie mediów społecznościowych pozwala uzyskać dostęp do wypowiedzi pochodzących między innymi z Facebooka, Instagrama, Twittera czy YouTube, a także z blogów, for i innych społeczności (Wykop.pl).

 

Wizerunek marki w social media

Monitoring treści pozwala nie tylko ustalić kanał komunikacji, ale także reagować na komentarze internautów.

Jest to jeden z kluczowych elementów budowania wizerunku marki w mediach społecznościowych.

Interakcja oraz wyciąganie wniosków, pozwala marketerom reagować na potrzeby odbiorców i lepiej targetować treści w przyszłości.

Podjęcie dialogu w dyskusji negującej produkty bądź samą markę, może uchronić ją przed poważnym uszczerbkiem na jej reputacji oraz końcowo utratą zaufania.

Nim jednak nastąpi wybór kanałów oraz pierwsze działania, należy przygotować odpowiednie projekty monitoringu.

Jak to zrobić?

 

Słowa kluczowe w social media

Słowa kluczowe to wyrazy, które charakteryzują temat poszukiwanej wypowiedzi, określając jej kontekst.

Przykładem słowa kluczowego może być nazwa marki, na przykład “Hortex” lub jej konkurencja “Caprio”.

Wypowiedzi zawierające to słowo w swojej treści z dużą dozą prawdopodobieństwa odnosić będą się do marki, jej produktów, działań lub powiązanych z nią akcji.

Słowa kluczowe występujące w wypowiedziach nie zawsze muszą być zapisane poprawnie, dlatego podczas tworzenia ich listy warto pokusić się o uwzględnienie błędnych odmian oraz form nazwy.

Pozwoli to dotrzeć do jeszcze większej liczby wypowiedzi i uzyskać więcej danych do analizy.

Więcej o typach słów kluczowych, które powinna monitorować każda marka, przeczytasz w poprzednim artykule na blogu: 8 Typów Słów Kluczowych, Które Musi Monitorować Każdy Przedsiębiorca

 

Konfiguracja projektu monitoringu

Aby rozpocząć działania z monitorowaniem treści, wystarczy wytypować odpowiednie słowa kluczowe i właściwie skonfigurować projekt.

W tym momencie część osób odkrywa, że czarna magia istnieje, a w ich głowie pobrzmiewa jedynie echo wydanego wyżej polecenia.

Odpowiednie słowa kluczowe, czyli jakie?

Właściwie skonfigurowany projekt, czyli w jaki sposób?

Żeby się tego dowiedzieć, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jakie wypowiedzi interesują Cię najbardziej?

 • Czy chcesz wiedzieć, co mówi się o Twojej marce lub produkcie?
 • A może szukasz tylko informacji na temat reprezentowanej branży?
 • Możliwe jest również, że chcesz podglądać co mówi się o Twoich konkurentach?

Definiując swoje potrzeby, określisz wymagane słowa kluczowe.

Czym jest projekt?

Projekt, czyli inaczej monitorowany temat, to zbiór wyników odszukanych na podstawie wytypowanych słów kluczowych podczas jego konfiguracji.

Wyniki to inaczej wypowiedzi, które pojawiły się w mediach społecznościowych i w swojej treści zawierały wymagane słowo kluczowe.

Konfiguracja projektu

Projekty podzielić możemy na dwie kategorie: podstawowe oraz zaawansowane.

 • Projekt podstawowy pozwala na proste wyszukiwanie słów i fraz kluczowych, które określać mogą ogólną dyskusję w odniesieniu do wybranego tematu.

Przykładem projektu podstawowego mogą być wszystkie wzmianki na temat marki lub wydarzenia.

 • Projekt zaawansowany pozwala na bardziej szczegółowe poszukiwania, z uwzględnieniem kontekstu dyskusji.

Przykładem projektu zaawansowanego mogą być wszystkie wzmianki, które nie tylko określają markę, ale odnoszą się na przykład do konkretnego, powiązanego z nią wydarzenia lub produktu.

 

Projekt podstawowy

Proces konfiguracji projektu dla wyników ogólnych nie powinien sprawić nikomu większych trudności.

Opiera się na charakterystycznym słowie kluczowym określającym temat, np. markę, produkt, hasło reklamowe czy wydarzenie.

Przykładem dla takiego projektu będą wzmianki na temat soku Hortex.

Jak już zaznaczyłam w części dotyczącej słów kluczowych w social media, warto pokusić się o wypisanie wszystkich form nazwy oraz błędnych odmian, jakie mogą wpisywać internauci.

 • Hortex
 • Horteks

 

Deklinacja

W Unamo Social Media zastosowano dodatkowe rozwiązanie, które umożliwia z wykorzystaniem zaledwie jednego słowa kluczowego wyszukanie wszystkich wzmianek, zawierających odmianę wskazanego słowa przez liczby oraz przypadki (deklinacja).

Należy jedynie w odpowiednim miejscu słowa kluczowego, w którym następuje w ramach odmiany zmiana jego formy, dodać gwiazdkę.

Dla przykładu:

 • Hortex*
 • Horteks*

Dla wskazanych słów kluczowych zostaną wyszukane wzmianki zawierające w treści takie słowa jak “hortex”, “hortexu”, “hortexem”, “hortexowi”, “horteks”, “horteksu”, “horteksem”, “horteksowi” itd.

lub

 • Motocykl*

Dla wskazanego słowa kluczowego zostaną wyszukane zmianki, zawierające w treści takie słowa jak: motocykl, motocyklowy, motocyklowym, motocyklista, motocyklistów, motocykliści, motocykle, motocyklem, motocyklami itd.

Pozwoli to na dotarcie do wszystkich publicznie dostępnych wypowiedzi, w których zawarta została dowolna odmiana, również błędna, poszukiwanego słowa.

Projekt zaawansowany

Trudniejszy okazuje się proces tworzenia tematu, którego słowo główne kluczowe nie jest kojarzone wyłącznie z jedną marką, produktem lub wydarzeniem.

Za przykład posłużyć tu może producent margaryny o nazwie Kasia.

 • Słowo główne kluczowe: Kasia

Projekt zbudowany na podstawie tego słowa kluczowego zapewne przyniesie wiele ciekawych wyników, jednak szansa, że będą one dotyczyć marki jest znikoma.

Dla takich przypadków przewidziany jest projekt szczegółowy, w którym za pomocą powiązanych słów kluczowych wymaganych bądź wykluczonych określany jest kontekst dyskusji.

W projektach tego typu możliwe jest monitorowanie wybranych produktów marki, tematów z naciskiem na konkretne zagadnienie itp.

Dostępnych konfiguracji jest o wiele więcej, a ograniczeniem jest wyobraźnia oraz liczba istniejących wzmianek w internecie odpowiadających poszukiwanemu tematowi.

 

Słowa powiązane wymagane oraz wykluczone

 

Słowa powiązane wymagane

Słowa powiązane wymagane to takie wyrazy lub frazy, które muszą występować w wynikach łącznie ze słowem głównym kluczowym.

 

Słowa powiązane wykluczone

Słowa powiązane wykluczone to takie wyrazy lub frazy, które odmiennie do wymaganych, nie mogą występować w wynikach łącznie ze słowem główny kluczowym.

“Kasia” jako popularne imię nie określa kontekstu wypowiedzi, jednak w powiązaniu ze słowem “margaryna” ma szansę przybliżyć projekt do wymaganych wyników.

 • Słowo główne kluczowe: Kasia
 • Słowo kluczowe powiązane (wymagane): margaryna

Wyniki, które zostaną zebrane w projekcie, będą ograniczone do takich treści, które zawierać będą słowo “Kasia” oraz “margaryna”.

Dla większej liczby danych tak jak w przypadku podstawowego projektu, można wzbogacić konfigurację o słowa z gwiazdką.

 • Słowo główne kluczowe: Kasi*
 • Słowo kluczowe powiązane (wymagane): margaryn*

Wzmianki, które zostaną zebrane w projekcie, będą ograniczone do takich wypowiedzi, które zawierać będą dowolną formę po gwiazdce słowa “Kasia” oraz “margaryna”.

W przypadku tych projektów może zdarzyć się, że jedno słowo występować będzie jako tytuł strony, drugie zaś umieszczone będzie w treści wybranego wpisu.

Oznacza to, że wzmianki nadal mogą kontekstowo nie odpowiadać poszukiwaniom marki.

Dla takich sytuacji przewidziana jest dodatkowa forma konfiguracji, pozwalająca na określenie odległości występowania słowa kluczowego powiązanego od słowa głównego kluczowego.

 • Słowo główne kluczowe: Kasi*
 • Słowo kluczowe powiązane: margaryn* /3

Dla tak skonfigurowanego projektu, wyniki w projekcie zawierać będą wyłącznie takie wypowiedzi, które zawierały dowolną formę słowa Kasia oraz nie dalej niż o 3 inne słowa w treści, występowało słowo margaryna lub inna jego odmiana.

Projekty podstawowe jak i zaawansowane budowane mogą być dla uzyskania informacji o wzmiankach uwzględniających nazwę marki, jej produktów, wydarzenia, konkurencji bądź branży.

Budowane są one analogicznie do przykładów przedstawionych dla poszukiwania wypowiedzi o marce.

Jeśli nadal nie wiesz, jak stworzyć prawidłowy projekt monitoringu treści, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia konsultanta, który chętnie przeprowadzi Cię przez cały proces.

Influencerzy

Monitorowanie wypowiedzi dostarcza więcej korzyści niż dane na temat barier i motywacji zakupowych czy odbioru marki w social media.

Każdy projekt buduje bazę influencerów tematu, którzy dyskutowali o nim najczęściej, najwięcej lub cechują się największą popularnością.

Influencer marketing

Liderzy opinii odpowiadają na nowy i stale zyskujący na popularności trend w marketingu – influencer marketing.

Z ich wsparciem marki mogą wzbogacać i umacniać swoje standardowe działania, takie jak content marketing oraz promocja treści na oficjalnych kanałach społecznościowych.

Najbardziej zaangażowani w temat influencerzy gromadzą wokół siebie społeczność, która wykazuje podobne zainteresowania i stanowić może grupę docelową działań marki.

Więcej o influencer marketingu oraz o tym jakie korzyści może przynieść marce, która zdecyduje się na wprowadzenie tej formy promocji do swoich działań, przeczytasz w moim wcześniejszym wpisie: Influencer Marketing: Kompletny Przewodnik

 

Podsumowanie

Marketing w mediach społecznościowych pozwala markom zaistnieć lub utrzymać się na stale rozwijającym rynku.

Kieruje się on budowaniem zaufania oraz trwałej więzi z odbiorcami, odpowiadając na ich potrzeby oraz stale mierząc efekty prowadzonych działań.

Pozytywne doświadczenia zdobyte w kontakcie z marką, wpływają ostatecznie na stopień lojalności klienta oraz jego chęć polecenia marki bliskim osobom.

Oczekiwania wobec marek, że będą obecne i dostępne w mediach społecznościowych są zrozumiałe, a każda z nich, która dostrzeże tę konieczność, zyska nowe obszary pozyskiwania klientów oraz promocji.

Chcesz monitorować swoją firmę w mediach społecznościowych i internecie? Unamo Social Media pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich wypowiedzi, w których ktoś oznaczył Twoją markę!

Sprawdź możliwości Unamo Social Media podczas 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego!

 

Written by
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać. Prywatnie pasjonatka fotografii (ostatnio głównie mobilnej), zawodowo marketing manager w Unamo. Moje specyficzne poczucie humoru znajdziesz na Twitterze, a zdjęcia na Instagramie

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left