SEO and Social Media analytical tools for online marketing professionals
Try Unamo SEO Try Unamo Social
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

4 lata ago 5 min read

8 Typów Słów Kluczowych, Które Musi Monitorować Każdy Przedsiębiorca

Featured Słowa kluczowe
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Social media… kto z nas nie jest w nich obecny?

Wystarczy zaledwie jeden profil oraz wpis w dowolnej platformie społecznościowej, aby stać się ich częścią, oraz aktywnym twórcą.

Portale społecznościowe mają ogromną moc, która tkwi w ich prostocie, zasięgu oraz pokaźnej bazie zebranych danych.

Odpowiednio wykorzystana przez marki, może stanowić dla nich źródło promocji oraz dodatkowego zarobku.

Dotarcie do tych danych nie jest jednak już tak proste, dlatego marki oraz prowadzące je agencje coraz chętniej wykorzystują do tego celu monitoring internetu i social media.

Chcesz monitorować swoją firmę w mediach społecznościowych i internecie? Unamo Social Media Monitoring pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich interesujących Cię wypowiedzi!

Sprawdź możliwości Unamo Social Media Monitoring podczas 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego!

Obecność dziesiątek bądź nawet setek różnych branż wyklucza posługiwanie się jednakowym zestawem słów kluczowych składających się na projekt.

Istnieje jednak osiem typów słów, które są uniwersalne dla każdej z nich i każdy przedsiębiorca może i nawet powinien je monitorować.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  • jakie typy słów kluczowych powinien monitorować każdy przedsiębiorca,
  • jakie korzyści może uzyskać dzięki monitorowaniu poszczególnych typów słów kluczowych.

 

 

Monitorowanie wypowiedzi w mediach społecznościowych

Monitorowanie mediów społecznościowych stało się w ostatnich latach dobrze znaną i lubianą praktyką.

Marketerzy doskonale wiedzą, jakich wartości mogą oczekiwać od narzędzi, z których korzystają w codziennej pracy.

Wykorzystywane podczas budowania strategii oraz w końcowej analizie efektów kampanii, ochronie wizerunku czy monitorowaniu wybranych zagadnień, pozwalają im lepiej poznać konsumentów, ich reakcje oraz reagować na ich potrzeby.

Nie każdy przedsiębiorca, szczególnie ten mniejszy, pozwolić sobie może na wsparcie sztabu specjalistów, zwłaszcza gdy firma jest jednoosobowa.

Biorąc to zadanie na własne barki, powinien znać zestaw podstawowych słów kluczowych, które musi monitorować oraz to, jakie wartości oddadzą mu w narzędziu.

Nim przystąpimy do ich określenia, zastanówmy się, co to słowa kluczowe?

 

 

Co to są „słowa kluczowe”?

Przeciętny człowiek wypowiada od kilku do kilkunastu tysięcy słów dziennie.

Z pomocą powtarzających się 32 liter alfabetu języka polskiego, opisuje to, co go otacza, wyraża swoje potrzeby oraz obawy, a także wydaje opinie.

Na bazie danego języka oraz jego alfabetu budowane są nie tylko słowa wykorzystywane w codziennych rozmowach, ale również słowa kluczowe i frazy, będące podstawą monitorowania treści zamieszczonych w mediach społecznościowych.

Kluczowe słowa w zdaniu, określają jego główny temat oraz inne, bardziej szczegółowe informacje, które go charakteryzują.

Słowa i frazy kluczowe są zatem częścią składową zdań, które wykorzystujemy w normalnym życiu do określania naszych potrzeb czy komentowania wydarzeń i zjawisk.

 

 

Słowa kluczowe w social media

Słowa kluczowe pozwalają określić temat wypowiedzi opublikowanej w mediach społecznościowych, a następnie ją odnaleźć i wysegregować takie informacje, których kontekst odnosi się do poszukiwanych słów lub fraz kluczowych.

Mogą to być określenia marki, osoby, produktu lub całe hasła reklamowe, hasztagi bądź linki.

Każda wzmianka oraz miejsce jej wystąpienia stanowi oddzielną informację o temacie poszukiwań i może tworzyć bazę do dalszych działań, oraz analiz.

 

 

Dobór słów kluczowych: typy słów kluczowych

Branże i informacje, jakie uzyskują poszczególni przedsiębiorcy są różne, jednak istnieje przynajmniej 8 typów słów kluczowych, których monitoring znajduje uzasadnienie w każdej z nich.

  • Marka własna (np. Tymbark)
  • Marka konkurencyjna (np. Hortex)
  • Charakterystyczne produkty oraz usługi (np. Narzędzie do monitorowania social media)
  • Typowe produkty oraz usługi (np. Wyprawka dla niemowląt)
  • Prezes (lub inna reprezentująca firmę osoba)
  • Pracownicy pozostający w kontakcie z klientami (np. Sprzedawca, Opiekun Klienta, Przedstawiciel)
  • Kampanie promocyjne (np. Hasło reklamowe, Hasztag)
  • Branża i wydarzenia branżowe

Monitorowanie słów kluczowych określających markę

1. Marka własna

Nie dla wszystkich oczywiste jest, że powinni monitorować swoją markę bądź wydaje im się, że podglądanie wyłącznie hasztagów i bezpośrednich oznaczeń w mediach społecznościowych jest wystarczające.

Nic bardziej mylnego!

Większość wzmianek na temat marek występuje bez konkretnych oznaczeń, które mogłyby ułatwić dotarcie do tych wypowiedzi, a w rezultacie, także reakcję na nie.

Untitled.jpg

Niezależnie od tego, jakie cele skupiają Twoją największą uwagę, monitorowanie nazwy marki pozwoli Ci sprawdzić, jak postrzegana jest ona w mediach społecznościowych oraz w jakich miejscach została wspomniana.

Docierając do nieprzychylnych wzmianek, będziesz w stanie szybko na nie zareagować i zapobiec kryzysowi, który znacząco może naruszyć wizerunek marki, a w rezultacie także sprzedaż jej produktów lub usług.

Dziękując za pozytywne oceny, nie tylko zaznaczysz obecność marki w social media oraz zaangażowanie w publikowane na Twój temat treści, ale także podniesiesz satysfakcję nowych klientów z dokonanego przez nich wyboru.

Zdobędziesz również wiele cennych informacji, które właściwie wykorzystane, pozwolą usprawnić Ci nie tylko obsługę, ale być może także oferowane usługi lub produkty.

Pamiętaj podczas tworzenia projektu o modyfikacjach nazwy, jakiej dokonywać mogą wspominający Cię internauci oraz najczęstszych błędach w jej zapisie.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego odszukanie wzmianek na temat marki jest bardzo ważne i ma swoje podłoże w SEO i budowaniu backlinków.

Docierając do stron, w których została wspomniana Twoja marka, jednak nie został przy tym zamieszczony adres do jej strony internetowej, możesz spróbować skontaktować się z autorem wzmianki i poprosić o jej dodanie.

2. Monitorowanie konkurencji

Nazwa marki własnej to jeden z obowiązkowych typów słów kluczowych, które musisz monitorować.

Drugim, równie istotnym, jest nazwa marki (lub marek) konkurencyjnej.

Naturalne jest, że potencjalnie zainteresowani Twoją ofertą klienci to ludzie, którzy dopiero poszukują Twoich rozwiązań lub są obecnymi klientami marek konkurencyjnych, więc jest to również Twoja grupa docelowa.

Wykorzystaj narzędzie w docieraniu do wypowiedzi, w których wzmiankowana (np. negatywnie) Twoja konkurencja i zapraszaj ich do zapoznania się również z Twoją ofertą.

Działanie to określane jest mianem Social Sellingu, czyli sprzedaży za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Monitoruj także adresy URL stron konkurentów, by na bieżąco śledzić, w których miejscach otrzymują backlinki.

Mając wiedzę na temat stron, które były zainteresowane zamieszczeniem informacji o Twojej konkurencji masz pewność, że są zainteresowane Twoją branżą i istnieje duża szansa, że będą zainteresowane również Twoją marką.

Linki przychodzące konkurencji (backlinki) możesz monitorować również z pomocą Unamo SEO.

Więcej o backlinkach przeczytasz tutaj – Backlinki, Uniwersytet Unamo

Zrzut ekranu 2017-09-28 o 16.33.39.jpg

Monitorowanie produktów i usług

3. Nietypowe produkty oraz usługi

Jeśli specjalizujesz się w wyrobie lub sprzedaży nietypowych produktów, lub Twoje usługi są charakterystyczne wyłącznie dla Ciebie bądź ograniczonej liczby firm, również możesz dodać ich nazwy do projektu monitoringu.

Nie każdy klient musi posłużyć się nazwą Twojej marki, ale z pewnością nazwie recenzowany przez siebie produkt bądź usługę.

Zdobędziesz ponownie dodatkowe źródło cennych informacji oraz szansę na reakcję, kiedy zdarzy się taka potrzeba.

Jednak nie tylko charakterystyczne produkty i usługi wymagają monitorowania.

4. Typowe produkty i usługi

Wróćmy na chwilę do takich haseł jak Social Selling oraz Marketing Szeptany.

Monitorując zapytania o bardziej popularne produkty i usługi, możesz zabierać udział w dyskusji, oferując własne rozwiązania zagubionemu internaucie, który postanowił szukać pomocy w social media.

Jest to szczególnie skuteczne, gdy produkty bądź usługi, które oferujesz, mogą być realizowane online lub w drodze wysyłki (sklepy, usługi oraz oprogramowanie internetowe).

Untitled2.jpg

Działanie to może być jednym z czynników wspierających jednocześnie promocję i sprzedaż w Twojej firmie.

Monitorowanie wzmianek o osobach

5. Prezes, Właściciel

Monitorowanie nazwy marki oraz produktu może odpowiedzieć na większość Twoich pytań, dotyczących prowadzonej przez Ciebie działalności.

Istnieją jednak inne metody docierania do informacji na jej temat, które zamieszczone zostały w mediach społecznościowych.

Zdarza się, że marka nie posiada nazwy, która pomogłaby odszukać wartościowe informacje na jej temat.

Przedsiębiorstwo kryć może się pod nazwiskiem prezesa lub stanowi on osobę rozpoznawalną w mediach społecznościowych i silnie kojarzoną z marką.

W takim przypadku również dobrze przygotować projekt, który opiera się na słowach kluczowych składających się z jego imienia oraz nazwiska.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontekst wzmianek na temat prezesa, będzie odnosić się do prowadzonej przez niego działalności.

6. Sprzedawca, Marketer, Obsługa Klienta

Jeśli już prowadzisz social selling i zatrudniasz osoby reprezentujące poszczególne działy lub mają one bezpośredni kontakt z Twoimi klientami, warto przyjrzeć się wzmianką również na ich temat.

Być może w czeluściach internetu, zostały wspomniane w związku z udzieloną pomocą lub… jej brakiem.

Monitorowanie kampanii w social media 

7. Analiza Kampanii

Monitorowanie oraz analiza prowadzonych kampanii to jedno z podstawowych działań zespołów marketingowych firm, oraz przedsiębiorców samodzielnie promujących markę.

Słowa kluczowe określające kampanie, powinny odnosić się do konkretnego hasła promującego daną kampanię bądź hasztagu, którym została oficjalnie oznaczona.

Nie jest tajemnicą, że działania marketingowe potrafią pochłonąć każdy budżet.

Dlatego właśnie rozsądek w ich prowadzeniu oraz poruszanie się na podstawie wiarygodnych danych są podstawą sukcesu.

Mając to na uwadze, warto badać odbiór konkretnych kampanii w mediach społecznościowych, uwzględniając m.in. wydźwięk emocjonalny wypowiedzi, dotarcie treści, jak i uzyskane interakcje.

Zrzut ekranu 2017-09-28 o 16.54.45.png

Zrzut ekranu 2017-09-28 o 16.54.21.png

Narzędzia monitorujące social media ułatwiają podsumowanie tych danych, a część z nich także zapoznanie się z szacunkowym kosztem płatnej reklamy, gwarantującej podobne wyniki (sprawdź estymowany ekwiwalent reklamowy w Unamo Social Media).

Zrzut ekranu 2017-09-28 o 11.44.36.png

Analiza umożliwia lepsze zrozumienie, które elementy kampanii okazały się strzałem w dziesiątkę, a które strzałem w kolano.

Kolejne kampanie tworzone na podstawie danych, będą lepiej dopasowane do Twojej grupy docelowej.

Monitorowanie słów branżowych

8. Branża i wydarzenia branżowe

Jeśli poruszasz się w konkretnej branży, możesz także monitorować słowa, które bezpośrednio ją określają.

Działanie to pozwoli Ci być zawsze na bieżąco z nowościami oraz monitorować wydarzenia z nią związane.

Posługując się informacją uzyskaną z dużym wyprzedzeniem, będziesz w stanie szybciej i celniej reagować na nadchodzące zmiany lub konkretne zdarzenia.

Uzyskasz także informacje na temat wydarzeń, na których powinieneś być obecny ze względu na ich tematykę, a także, na jakich evenatach pojawia się Twoja konkurencja.

Chcesz monitorować swoją firmę w mediach społecznościowych i internecie? Unamo Social Media Monitoring pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich interesujących Cię wypowiedzi!

Sprawdź możliwości Unamo Social Media Monitoring podczas 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego!

Wnioski

Monitorowanie mediów społecznościowych pozwala przedsiębiorcom kontrolować ich opinię w internecie i reagować na zachodzące zmiany.

Analiza słów kluczowych oraz odpowiednio skonfigurowane projekty, mogą nie tylko promować markę, ale także znacząco wpływać na sprzedaż.

Choć proces może wydawać się skomplikowany, a całość zadań pracochłonna, tak naprawdę dobranie odpowiednich słów kluczowych jest połową sukcesu.

Z pomocą konsultanta, który poprowadzi Cię przez narzędzie i wyjaśni, jak skonfigurować właściwy projekt, nie zajmie Ci to więcej niż godzinę.

Pozostałe zadania, jakie będziesz musiał zrealizować, to ustalenie czasu otrzymywania alertów oraz ich formy.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wykorzystać narzędzie w Twojej branży, zarejestruj okres testowy w Unamo Social Media i skorzystaj z pomocy naszego konsultanta!

Written by
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać. Prywatnie pasjonatka fotografii (ostatnio głównie mobilnej), zawodowo marketing manager w Unamo. Moje specyficzne poczucie humoru znajdziesz na Twitterze, a zdjęcia na Instagramie

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left