SEO and Social Media analytical tools for online marketing professionals
Try Unamo SEO Try Unamo Social
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

4 lata ago 5 min read

Przewodnik optymalizacji SEO dla eCommerce

Featured Przewodnik optymalizacji SEO dla eCommerce
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Wraz z rozwojem internetu, wzrasta świadomość istnienia i dostępności produktów.

Korzystając z technologicznych rozwiązań w postaci Internetu oraz wyszukiwarek, chętniej poszukujemy interesujących nas towarów w sieci, które napotkać mogliśmy podczas codziennych zakupów w stacjonarnie funkcjonujących placówkach handlowych.

Pozwala to na uzyskanie większej liczby informacji na temat produktów, ale przede wszystkim na porównanie dostępnych ofert.

Możliwość dotarcia do wielu sklepów internetowych posiadających ten sam lub podobny asortyment w różnych cenach, pozwala skorzystać z najbardziej atrakcyjnej cenowo oferty, a same produkty porównać do konkurencyjnych rozwiązań.

Ponadto internetowe przeglądanie asortymentu sklepów, nie jest ograniczone godziną czy dniem tygodnia, dzięki czemu nawet najbardziej zabiegani konsumenci, mogą nabywać nowe towary w najdogodniejszych dla nich terminach oraz godzinach.

Poszukiwania oraz porównania produktów następują również w momencie dokonywania wyboru, tuż przy półce sklepowej.

Korzystając z telefonów chętniej śledzimy i porównujemy dostępne w sieci oferty, analizując różnicę w cenie lub poszukując większej ilości informacji.

O wiele trudniej jest rywalizować o uwagę i chęć zakupu w konkretnym sklepie, mając do czynienia ze świadomym klientem, znającym wartość produktu i… atrakcyjniejsze oferty konkurencji.

Prowadząc sklep internetowy musisz zadbać o więcej czynników niż same produkty i konkurencyjne ceny, choć są one jedną z podstaw Twoich działań.

Ważne są również pozytywne wrażenia, jakie pozostaną w świadomości odwiedzającego witrynę internetową sklepu.

Zadbaj o to, by doświadczenia w kontakcie z Twoją stroną zachęcały odwiedzających do powrotu.

 

Wyróżniaj się na tle konkurencji

 

Wartościowe informacje

Pamiętaj, by informacje na temat Twoich produktów były jak najwyższej jakości.

Postaraj się przedstawić go lepiej, niż robi to Twoja konkurencja.

Nie chodzi tu udawane zachwalanie, ale zaprezentowanie użytecznej wiedzy, którą Twój potencjalny klient, będzie mógł wykorzystać tuż po zakupie lub w związku z nim.

Treść opisująca produkt powinna odpowiadać na jego problem i nieść konkretne rozwiązanie, a także proponować inne, możliwe formy jego wykorzystania.

Dodatkowe materiały

Warto pamiętać, że potencjalny klient nie zawsze szuka konkretnego produktu a rozwiązania jakiegoś problemu, na który Twój produkt może odpowiadać. Dlatego tak istotne jest właściwie jego opisanie.

Znajdując nie tylko produkt, ale i opis jego wykorzystania oraz właściwości, będzie mógł określić, czy jest on faktycznie odpowiedzią na jego potrzebę.

Zamieszczanie dodatkowych materiałów w postaci filmów lub prezentacji wykorzystania produktu nie tylko lepiej przedstawi go klientowi, ale zatrzyma też czytelnika dłużej na Twojej stronie.

Przyjemne doświadczenia

Zadbaj o to, by strona była przyjazna użytkownikowi, a korzystanie z niej było dla niego przyjemne.

Nie chodzi jedynie o intuicyjne rozmieszczenie jej elementów, choć tak, one też pełnią ważną funkcję.

Spore znaczenie dla odwiedzających Twój sklep będzie mieć również jego wizualna odsłona.

Choć wielu wydawałoby się, że najskuteczniejsza jest płatna promocja marketingowa, dużą rolę odgrywa sam wygląd sklepu, także tego internetowego.

Klient, tak jak w odwiedzanym stacjonarnie lokalu, zwraca na samym początku uwagę na wygląd miejsca, następnie na produkty i ich ceny.

Pierwsze wrażenie może zadecydować o tym, czy zdecyduje się na zakup oraz ewentualny powrót w przyszłości.

Więcej na temat wpływu wyglądu sklepu na chęć dokonywania zakupu możecie przeczytać w artykule Shoplo.com, Dlaczego sprzedaż zależy od wyglądu sklepu?

Oferty specjalne

Oferty specjalne w sklepie a seo

Warto wnikliwie śledzić kalendarz i wprowadzać oferty specjalne, w związku z wydarzeniami występującymi w danym sezonie lub okresie.

Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz inne święta, to doskonałe okazje do utworzenia promocji lub pakietów prezentowych w specjalnej ofercie.

Inne uroczystości, takie jak urodziny, śluby czy chrzciny, czyli wydarzenia występujące niezależnie od sezonu, także generują wysoki potencjał sprzedażowy wśród osób poszukujących okazjonalnych prezentów.

 

Czym jest SEO i “pozycjonowanie”?

Aby rozpocząć przygodę z SEO, warto wiedzieć, czym tak właściwie jest i jakie elementy się na nie składają.

Najprostsza definicja mówi, że pozycjonowanie strony internetowej (Search Engine Optimization) to wszystkie działania mające na celu umiejscowienie strony na jak najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania (SERPach – Search Engine Results Pages).

Wyniki te prezentowane są w zależności od zapytania, które uprzednio zostało wprowadzone do wyszukiwarki przez jej użytkowników. Najlepiej mu odpowiadające treści (strony), plasowane są na najwyższych miejscach.

Większość ruchu, jaki generowany jest poprzez przejścia z wyszukiwarki, rozdziela się pomiędzy trzy pierwsze pozycje z listy i jest to aż 60% całkowitych przejść.

Z danych prezentowanych przez Chitika, wynika również, że aż 91,5% całkowitego ruchu na dane zapytanie o słowo lub frazę kluczową, zbiera pierwsza strona wyników.

google

Posiadając te informacje, nie dziwi fakt, że marki tak silnie konkurują między sobą o obecność na pierwszej stronie wyników wyszukiwań w Google.

Najlepsze miejsce do ukrycia zwłok-.jpg

 

On-Page SEO & Off-Page SEO

Optymalizację SEO podzielić można na dwa typy działań, w zależności od miejsca, w którym są prowadzone.

On-Page SEO

Jak nazwa wskazuje, są to działania “on page”, czyli na stronie. Jest to pierwsze i podstawowe miejsce, od którego powinno zacząć się cały proces pozycjonowania witryny.

Wyszukiwarki, posługując się specjalnym algorytmem, oceniają strony, biorąc pod uwagę kilka głównych czynników:

 • jej strukturę,
 • adres URL,
 • słowa kluczowe,
 • tytuł strony i opis
 • treści zamieszczone na stronie,
 • alternatywne opisy zdjęć (ALT),
 • linki wewnątrz witryny.

Inaczej mówiąc, treści pojawiające się na stronie, pozwalają wyszukiwarce ocenić ich wartość, w kontekście potrzeb użytkownika wpisującego konkretne zapytanie.

 

Struktura strony

Struktura strony powinna być przejrzysta, czyli pozwalająca w łatwy sposób odnaleźć, a następnie zaindeksować właściwe linki wyszukiwarce.

Nie jest to jedynie ułatwienie wyłącznie dla samej wyszukiwarki, ale również klientów, odwiedzających witrynę.

Przyjazna użytkownikom strona, zawierająca logiczne przekierowania wewnętrzne, pozwoli im szybciej docierać do interesujących ich produktów.

 

Adres URL

Adres URL, czyli adres pojedynczej strony internetowej, ze względu na swoją widoczność w oknie wyszukiwarki oraz na liście wyników wyszukiwania, również powinien być przyjazny pod kątem SEO.

Co oznacza to w praktyce?

Adres URL powinien zawierać słowo główne kluczowe, na które pozycjonowana ma być strona, do której został on przypisany.

Istnieją dwa rodzaje adresów URL: statyczne oraz dynamiczne.

Dla działań SEO bardziej wartościowy jest adres statyczny.

Jego treść pozostaje stała, generując dodatkowo kolejne miejsce, w którym można umieścić słowo główne kluczowe.

Co więcej, adres dynamiczny nie przekazuje informacji potencjalnym klientom o tym, co mogą znaleźć na stronie, do której kieruje ich link.

Może być to czynnik zniechęcający ich do dalszej eksploracji treści.

 

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe (i frazy) grają bardzo ważną rolę w działaniach on-page SEO. To one budują całe zapytania, dzięki którym użytkownicy odnajdują poszukiwane przez siebie produkty i usługi.

Odnalezienie właściwych słów kluczowych to połowa Twojej drogi do sukcesu w optymalizacji strony. Kolejny krok to rozmieszczenie ich na stronie.

Słowa kluczowe powinny znajdować się w tytułach oraz być zamieszczone w treściach i opisach stron.

Część z nich stanowić będzie również alternatywny opis dla wykorzystanych grafik.

 

Tytuł strony i jej opis

Tytuł strony i jej opis powinien jasno i zwięźle określać, co znajduje się na danej stronie.

W tytule, obok nazwy sklepu, warto zawrzeć najważniejsze słowa kluczowe, na które pozycjonowana będzie strona.

Pamiętaj, że tytuł pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jest widoczny jako pierwszy na stronie wyników w wyszukiwarce (w tzw. SERPach), ale także na zewnętrznych stronach.

Google pierwsza strona serp

Ze względu na to, że jest on bardzo krótki (ok. 60 znaków), nie zawsze pozwoli Ci w pełni oznajmić użytkownikom, co znajdą na Twojej stronie.

Uzupełnić tę wiedzę możesz korzystając z opisu strony.

Opis to krótki tekst, który wyświetla się tuż pod nazwą strony w wynikach. Nie powinien on przekraczać 160 znaków.

Pozwala określić bardziej szczegółowo zawartość strony, informując odwiedzających jeszcze przed otworzeniem witryny, czego mogą się na niej spodziewać.

Pamiętaj, że kreatywność jest w cenie, więc jeśli Twoja działalność na to pozwala, postaraj się by Twój opis już na wstępie zainteresował użytkowników i zachęcił ich do zapoznania się z Twoją ofertą bliżej.

 

Treści

Odpowiednio zoptymalizowane Treści mogą bardzo silnie wpłynąć na zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce.

Powinny być one przede wszystkim jak najwyższej jakości, czyli zawierać merytoryczną wiedzę i pełne opisy zastosowań, użyteczne dla klientów.

Odpowiednie słowa kluczowe wplecione w tekst, zwiększą natomiast wartość materiału w oczach wyszukiwarki.

 

Atrybut ALT

Atrybut ALT, czyli alternatywny opis zdjęć to opis określający to, co znajduje się na zamieszczonym zdjęciu lub grafice.

Wyszukiwarka nadal posługuje się słowami, stąd też bez Twojej pomocy trudniej będzie jej właściwie odczytać, jaką wartość niesie załączony obrazek.

W tym celu możesz wykorzystać atrybut ALT, opisując zawartość grafiki dodatkowymi słowami kluczowymi.

 

Linki wewnętrzne

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednym elemencie, jakim są wewnętrzne linki.

Są to linki w obrębie Twojej witryny, które kierują do innych jej podstron.

Pozwalają one algorytmom wyszukiwarek sprawniej poruszać się po sklepie oraz właściwe indeksować jego strony.

Dbałość o przejrzystość przekierowań jest ważna nie tylko dla wyszukiwarki, ale samych odwiedzających, którym przyjdzie zmierzyć się z Twoją stroną.

Off-Page SEO

Działania typu off-page, obejmują budowanie linków zewnętrznych, czyli takich, które kierują do Twojej strony, ale zamieszczone są na innych, zewnętrznych witrynach.

Oczywiście nie chodzi wcale o uporczywe spamowanie forów i katalogów linkami prowadzącymi do strony, co było kiedyś dość popularne. Obecnie tego typu działania są karane przez wyszukiwarki.

Dużo większą wartość wykazują działania polegające na budowaniu długotrwałych relacji z klientami w mediach społecznościowych.

Pozyskiwanie klientów odbywać się może poprzez udostępnianie treści o wysokiej jakości.

Ze względu na ich wartość merytoryczną, chętniej powinny być udostępniane przez samych użytkowników serwisów społecznościowych.

Jednak nie tylko materiały edukacyjne mogą stanowić wartościową treść.

Również zabawne wpisy, odnoszące się do profilu działalności lub produktów firmy pozwolą zdobyć sympatię osób, które wejdą z nimi w kontakt.

Warto dodawać takie materiały na powiązanych tematycznie, zewnętrznych forach oraz blogach.

Budowanie i udostępnianie linków w ten sposób ma charakter bardzo naturalny.

 

Słowa kluczowe – dlaczego są ważne?

słowa kluczowe seo

Jak już zaznaczyłam wcześniej, słowa kluczowe pełnią bardzo ważną rolę i silnie wpływają na pozycjonowanie sklepów internetowych. To na nich opierają się wprowadzane do wyszukiwarki zapytania.

Przez wzgląd na treści, które zbudowane ze słów, oceniane są poszczególne materiały i na końcu, ze względu na dopasowanie materiału odnalezionego poprzez słowa kluczowe oraz jego jakość, proponowane użytkownikowi, który utworzył zapytanie.

Aby znaleźć się we wspomnianych propozycjach (SERPach), Twój sklep internetowy musi być odpowiednio zoptymalizowany pod kątem SEO, czyli zawierać odpowiednie słowa kluczowe na stronie.

Rodzaje słów kluczowych

Istnieje kilka typów słów kluczowych.

Wśród nich wyróżniamy:

 • ogólne słowa kluczowe (generic keywords),
 • słowa kluczowe typu broadmatch (broadmatch keywords),
 • słowa kluczowe typu long-tail (long-tail keywords).

Ogólne słowa kluczowe

Ogólne słowa kluczowe, czyli bardzo niekonkretne, ogólne zapytania, które użytkownicy wpisują w pole wyszukiwarki, na przykład: “telefon komórkowy”, “najlepszy laptop”.

Generują one ogromny ruch, jednak ze względu na wysoką konkurencję, bardzo ciężko przebić się z ich wykorzystaniem na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Nie oznacza to oczywiście, że musisz rezygnować z wykorzystywania takich słów kluczowych w treści strony. Nie powinieneś jednak opierać swoich działań wyłącznie na tym typie fraz.

Dodatkowo osoby poszukujące treści pod tym zapytaniem, mogą zwykle być przypadkowymi osobami, które nadal nie wiedzą, czego tak naprawdę poszukują lub poszukują wyłącznie informacji, zatem szansa, że zakupią produkt na Twojej stronie, jest niewielka.

Słowa kluczowe typu broadmatch

Słowa kluczowe typu broadmatch, są bardziej rozbudowanymi zapytaniami, zawierającymi dodatkową informację, która zawęża pole poszukiwań o charakterystyczną cechę produktu.

Zapytania te wyglądać mogą w następujący sposób: “telefon komórkowy do x zł”, “najlepszy laptop do gier”.

To informacja, która wskazuje nie tylko poszukiwany produkt, ale także określa kryteria, jakimi ma się on charakteryzować.

Ze względu na mniejszą konkurencyjność pozycjonowanie się na słowa typu broadmatch jest zdecydowanie łatwiejsze.

Słowa typu long-tail (długi ogon)

Słowa typu long-tail (długi ogon), czyli długie frazy, zawierające jeszcze większą liczbę informacji na temat poszukiwanego materiału lub produktu.

Słowa kluczowe z długim ogonem mogą być nawet całymi zdaniami i zawierać szereg informacji (wymogów) poszukiwanej treści, na przykład: “telefon komórkowy do x zł na raty”, “najlepszy laptop do gier sklep Częstochowa”.

Są to bardziej rozbudowane frazy, które nie generują dużego ruchu, jednak osoby, które trafią na Twoją stronę na podstawie tak skonstruowanego zapytania, cechować się będą najwyższym zaangażowaniem.

Jak dobrać właściwe słowa kluczowe?

Użytkownicy poszukując konkretnych informacji lub rozwiązań, wpisują w przeglądarki zapytania, na które algorytm odpowiada, wyświetlając najbardziej odpowiadające im wyniki.

Wyniki sortowane są przede wszystkim na podstawie zawartości konkretnych słów kluczowych.

Podstawowym zadaniem przed rozpoczęciem optymalizacji Twojej strony, jest ustalenie słów kluczowych, na podstawie których do Twojego sklepu docierają oraz docierać będą potencjalni klienci.

Jednym z pomocnych narzędzi, które może ułatwić ten proces, jest Keyword Planner, czyli planer słów kluczowych Google Adwords.

Korzystanie z narzędzia jest bezpłatne, a jedynym wymogiem do rozpoczęcia działań jest posiadanie zarejestrowanego konta Google Adwords.

Keyword Planner: propozycje słów kluczowych krok po kroku

Aby rozpocząć działania, przejdź do menu “Narzędzia”, oraz “Planer słów kluczowych”.

Keyword Planner instrukcja

Następnie wybierz “Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”.

Keyword Planner instrukcja

Kolejnym krokiem, jakiego musisz dokonać, jest wpisanie nazwy strony oraz typu produktów, które posiadasz w swojej ofercie.

Po uzupełnieniu danych oraz potwierdzeniu chęci zapoznania się z propozycjami narzędzia, wyświetlona zostanie specjalnie przygotowana lista sugestii, które wykorzystać możesz dla Twojej strony.

W przygotowanej tabeli otrzymasz nie tylko sugestie słów kluczowych, ale także informacje na temat ich średniej miesięcznej liczby wyszukiwań oraz konkurencji dla danego słowa kluczowego.

Keyword Planner instrukcja

Informacje te są bardzo ważne, ponieważ pozwalają określić Ci, jak często wyszukiwana jest dana fraza oraz jak wysoka jest dla niej konkurencja.

Wysoka liczba miesięcznych wyszukiwań frazy informuje o tym, ile razy w ciągu miesiąca fraza wpisywana była w wyszukiwarkę.

Wysoka konkurencja dla danej frazy natomiast oznacza, że inne, konkurencyjne firmy są już obecne w wynikach wyszukiwania na daną frazę.

Zdobycie zatem wysokich pozycji posługując się takimi frazami będzie bardzo trudne.

Rodzaje zapytań

Skoro omówiliśmy różne typy słów kluczowych, warto wspomnieć o różnych typach zapytań.

Podzielić możemy je na trzy podstawowe grupy:

 • zapytania nawigacyjne,
 • zapytania informacyjne,
 • zapytania transakcyjne.

Zapytania nawigacyjne

Zapytania nawigacyjne pozwalają odnaleźć konkretny produkt, firmę lub jej stronę domową.

Zapytania te wyglądać mogą w następujący sposób: Starbucks, Reserved czy Unamo, czyli zawierają nazwę marki.

W przypadku znanej jak i początkującej marki, warto używać słów kluczowych odpowiadających na zapytania nawigacyjne.

Prościej mówiąc, nie powinieneś rezygnować z pozycjonowania się na słowo określające nazwę marki, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako przedsiębiorca.

Liczba osób, które próbować będą Cię odnaleźć po nazwie nie będzie spektakularna, ale nie jest wykluczone, że będą to robić.

Takie osoby dodatkowo łatwiej przekształcić w klientów, ponieważ znają już Twoją markę i wiedzą, jaki rodzaj usług lub produktów możesz im zaoferować.

Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem odwiedzili Twoją stronę celem konkretnego zakupu.

Zapytania informacyjne

Zapytania informacyjne to zapytania, w których internauci nie poszukują konkretnej marki, produktu czy strony. Ich poszukiwania skupione są na informacji na dany temat i nie ma dla nich większego znaczenia, w jakim miejscu ją odnajdą.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie dokonają zakupu na Twojej stronie, ponieważ na tym etapie jest ona dla nich jedynie źródłem wiedzy na zadany temat.

Osoby, które przekierowane zostały na Twoją stronę na podstawie zapytania informacyjnego, o wiele trudniej przekształcić w klienta, który dokona zakupu właśnie w Twoim sklepie.

Nie jest to jednak niemożliwe.

Dostarczając pełnych, wartościowych informacji na temat produktu oraz jego możliwości, możesz zwiększyć szansę na to, że w przyszłości wrócą do Twojego sklepu ponownie, jednak tym razem z potrzebą dokonania zakupu.

Zapytania transakcyjne

Zapytania transakcyjne posiadają największy potencjał sprzedażowy, ponieważ to one najczęściej prowadzą z wirtualnej półki do kasy.

Mogą składać się z ogólnych jak i bardziej szczegółowych informacji.

Na tle dwóch pierwszych typów zapytań wyróżnia je jednak dodatkowa zawartość w postaci terminów transakcyjnych, na przykład: “zamówić” czy “kupić”.

Zapytania zatem wyglądać mogą w następujący sposób: “Gdzie kupić telefon Samsung S6”.

Ta grupa osób wie, czego chce oraz jest przekonana do dokonania zakupu. Na tym etapie poszukiwania skupiają się głównie na dotarciu do jak najlepszej oferty.

Liczba osób posługujących się zapytaniami transakcyjnymi będzie zdecydowanie niższa niż liczba osób używająca pozostałych dwóch typów zapytań, jednak nie są oni już przypadkowymi czytelnikami, a potencjalnymi klientami sklepu.

 

Krok 2: Optymalizacja

Poznałeś już podstawowe pojęcia na temat SEO oraz odszukałeś właściwe słowa kluczowe dla Twojej działalności.

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem monitorowania wyników Twoich działań, jest optymalizacja widoczności Twojej strony.

Proces ten składa się z kilku elementów.

Treści

Zapytania informacyjne przynoszą największy ruch.

Klient przed dokonaniem zakupu odbywa długą drogę, podczas której poszukuje informacji na temat produktu, porównuje podobne rozwiązania lub same oferty cenowe.

Chcąc skierować takie osoby do swojego sklepu, powinieneś dostarczyć im w jej obrębie pakiet użytecznych treści, które nieść będą im konkretną wartość i wyczerpywać temat ich pytań.

Pozwala to nie tylko wpłynąć na same wyszukiwania i pozycjonowanie sklepu, ale również budować swój wizerunek eksperta w branży, a tym samym zaufanie do marki.

Oferując przydatne, edukacyjne materiały, staniesz się dla nich cennym źródłem rzetelnej wiedzy, a Twoja strona pierwszym wyborem, kiedy będą potrzebować większej ilości informacji.

Wyszukiwarki ponadto lubią często aktualizowane treści.

Uaktualniające je na stronie, zyskujesz szansę na znalezienie się na wyższej pozycji wyników wyszukiwania na dane zapytanie.

W tym kroku ważne jest, byś nie zapomniał o wplataniu w treść wcześniej wybranych słów kluczowych!

To dla nich będą pozycjonowane Twoje treści.

Opisy

Na początku wpisu przeczytałeś o tym, że powinieneś wyróżniać się na tle konkurencji. Pozwolę sobie raz jeszcze wrócić do tego punktu i rozwinąć temat.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, z pewnością masz wiedzę na temat tego, kto jest Twoim bezpośrednim konkurentem.

Sklepy posiadające podobny asortyment, muszą poszukiwać innych metod, które pomogą im wyróżnić się na tle konkurencji.

Oczywiście mogą walczyć niskimi cenami, jednak nie zawsze będzie to dla nich opłacalne.

Co w takim razie możesz zrobić?

Jest przynajmniej kilka elementów, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu.

Jak wyróżnić się spośród obecnych na rynku sklepów internetowych?

Jak wyróżnić się na tle konkurencji

Opis produktu

Kreatywne opisy o wysokiej jakości, uzupełnione o odpowiednie słowa kluczowe, wyróżnią Twoją ofertę na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Zastanów się, jakimi słowami kluczowymi mógłbyś określić dany produkt by zdefiniować go najlepiej, a jednocześnie pomóc użytkownikom dotrzeć do niego.

Opisy powinny przede wszystkim zawierać jak najwięcej przydatnych informacji z punktu widzenia samego klienta.

Powinien on otrzymać wiedzę na temat tego, jaką korzyść przyniesie mu zakup konkretnego produktu.

Przekonaj go, w jaki sposób Twój produkt może pozytywnie wpłynie na jego życie.

Tworząc je, bądź szczery i nie sprzedawaj marzeń, których produkt nie będzie w stanie spełnić. Wprowadzanie klientów w błąd obróci się przeciwko Tobie.

Treści muszą być również zrozumiałe dla średnio zorientowanego w temacie czytelnika.

Jeśli Twój sklep posiada ofertę, której produkty są użyteczne i wykorzystywane przez tzw. “zwykłego Kowalskiego”, przygotuj opisy w taki sposób, by również on miał szansę zrozumieć, co może kupić w nim kupić.

Techniczne określenia mogą nie być mu znane, a ciężki opis nafaszerowany branżowymi zwrotami, skutecznie zniechęcić do dalszej eksploracji tematu.

Twoim celem jest ułatwienie mu decyzji, nie stworzenie nowych problemów.

Pamiętaj również, by nie przesadzać z ilością słów kluczowych w treści. Nie wpłynie to na Twoją pozycję ani lepszy odbiór materiałów jak i samego sklepu, a może narazić Cię na nieprzyjemności ze strony wyszukiwarki.

Jeśli posiadasz duży asortyment i wiesz, że nie będziesz w stanie poświęcić wystarczająco wiele czasu by przygotować opisy dla wszystkich produktów, możesz zawsze zlecić to zadanie zewnętrznej firmie.

Warto dodać, że opisy rozszerzone również wpływają na pozycję w wyszukiwarce.

Algorytm przeszukuje stronę, by w odpowiedzi na zapytanie użytkownika dać mu sygnał, że na Twojej stronie znajdzie odpowiedź na swój problem.

To kolejny powód, dla którego warto, by informacje były pełne.

Zdjęcia

Nie ma co ukrywać, że dobre zdjęcia przyciągają oko, również w sklepie internetowym.

Ludzie są wzrokowcami i oceniają także wizualne aspekty strony. Zdjęcia produktów są jednym z nich.

Zrozumiałe jest, że wykorzystywanie materiałów pochodzących ze strony producenta jest zdecydowanie szybsze, łatwiejsze i tańsze, ponieważ nie musisz przejmować się przygotowaniem fotografii we własnym zakresie, jednak pamiętaj, że z takiego założenia wychodzi większość sklepów.

Przemierzając strony internetowe ciągle napotykasz te same opisy i fotografie produktowe, które powielane są właśnie w taki sposób.

Zastanów się czy będąc potencjalnym klientem nie przykułaby znacznie bardziej Twojej uwagi pewna odmiana wśród klonujących się ofert, w postaci realnych zdjęć?

Zakupy online wiążą się także z brakiem możliwości dotknięcia produktu i dokładnego jego obejrzenia. Im dokładniejsze fotografie dołączysz do oferty, tym w lepiej przedstawisz produkt i ułatwisz decyzję klientom.

Dostawa

Ostatni, choć nie najmniej istotny element, to dostawa.

W tej części wyróżnić możesz się nie tylko jej ceną, ale również mnogością jej rodzajów dostawy.

Nie każdy klient ma ochotę oczekiwać z telefonem przy uchu na kontakt ze strony kuriera i wolałby osobiście odebrać przesyłkę na poczcie lub z paczkomatu.

Inny zdecydowanie mocniej doceni dostawę do samych drzwi i chętniej zdecyduje się na tę formę wysyłki.

Konkurencyjne ceny również mają tu znaczenie.

Dobrą ofertą jest również propozycja darmowej dostawy po przekroczeniu określonej kwoty zamówienia.

Co jeszcze możesz zrobić by wyróżnić Twoją ofertę?

Z pewnością zastanawiasz się, czy istnieje jeszcze jakiś element, którym mógłbyś uatrakcyjnić Twoją ofertę.

Jeśli jesteś bardziej ambitny lub producent udostępnił dodatkowe materiały w postaci nagrań, na których zaprezentowany jest sposób wykorzystania produktu, może podpiąć go do strony produktu.

Z pewnością wyczerpie to temat i uzupełni treści, prezentując kompletną wiedzę na temat oferowanego towaru.

Optymalizacja obrazu

Przygotowałeś świetne zdjęcia, zamieściłeś je w ofercie i… to jeszcze nie koniec.

Piękne fotografie z pewnością przyciągną oko klienta, ale nie zrobią tego samego z “okiem” wyszukiwarki.

Algorytm wyszukiwarek odczytuje tekst, stąd nie zrozumie (bez Twojej pomocy), co znajduje się na załączonej grafice.

Aby pomóc jej lepiej odczytać zawartość obrazka, przygotuj alternatywne opisy zdjęć (Atrybut ALT), które zawierać będą słowa kluczowe, opisujące to, co dana grafika przedstawia.

Poza tym, to dodatkowe miejsce, w którym umieścić możesz jeszcze większą liczbę słów kluczowych. Dlaczego miałbyś nie skorzystać z tej okazji?

atrybut alt obrazu w optymalizacji

Opinie, oceny, recenzje

Czy kogoś zdziwi, że pełnią ważną rolę?

Z pewnością nie.

To na podstawie recenzji innych osób, klienci dokonują ostatecznej decyzji o zakupie w Twoim sklepie. Co więcej, mają również wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce.

Komentarze udostępniane przez klientów jeszcze silniej wiążą konkretne zapytania z Twoją witryną, informując wyszukiwarkę, że pełni ona rolę istotnego miejsca dla podobnych poszukiwań.

 

Blog

Dodatkowym atrybutem prowadzonej działalności jest blog.

Na blogu zamieszczać możesz obszerniejsze informacje na temat prowadzonej działalności, Twoich usług i produktów, a także odnosić się do aktualnych wydarzeń w kontekście Twojego asortymentu.

Kampania informująca o niebezpieczeństwie wynikającym z sezonu bogatego w kleszcze?

Jeśli prowadzisz sklep, który posiada produkty pomagające w zwiększeniu ochrony przed kleszczami, przygotuj w odniesieniu do kampanii zestawienie preparatów z Twojego sklepu, które pomogą uchronić się Twoim klientom przed niebezpieczeństwem.

Sezon grillowy w pełni, a moda na zdrowy tryb życia nie słabnie? Połącz te informacje i przygotuj własny wpis.

Może w Twoim asortymencie znajdują się produkty spożywcze, a w tym przyprawy i możesz zaprezentować ich zdrowotne właściwości w kontekście przygotowywania potraw na grilla?

Możliwości jest naprawdę wiele i warto z nich korzystać.

 

Media społecznościowe

Nie okłamujmy się – większość z nas posiada przynajmniej jeden profil społecznościowy.

Można powiedzieć, że pełnią one rolę dużej galerii handlowej z małymi sklepikami i kawiarniami, w których dokonujesz zakupów i spotykasz się ze znajomymi.

Realne życie przeniesione na wirtualne środowisko pozwala w dużej mierze realizować typowe zadania, jakimi układamy zwykle swój plan dnia.

Ze względu na duże podobieństwo do realnego życia, zaangażowanie w social media ze strony samych użytkowników jest bardzo wysokie.

Dlatego tak ważne jest, by również Twój sklep był w mediach społecznościowych, a tym samym, życiach klientów i potencjalnych klientów.

Reaguj na ich pytania, odpowiadaj, sugeruj rozwiązania i nawiązuj z nimi więź. Daj się im zauważyć, zapamiętać i polubić.

 

Krok 3: Mierzenie efektów

Wydawałoby się, że skoro strona została już właściwie zoptymalizowana, czas zakończyć działania i czekać na efekty.

Nic bardziej mylnego.

SEO to proces, którego efekty są wynikiem nieustającej pracy nad udoskonalaniem treści, a tym samym walczenia o wyższe pozycje.

Monitorowanie efektów Twoich działań odgrywać będzie kluczową rolę w dalszej pracy.

Znajomość zmian pozycji konkretnych słów kluczowych pozwoli Ci ocenić, które słowa są dla Ciebie przydatne, a które wymagają dalszej modyfikacji.

Aby monitorować frazy Twojej domeny musisz zaopatrzyć się w narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco przyglądać się wzrostom oraz spadkom pozycji, oraz poinformuje Cię o innych istotnych danych, takich jak nowe linki przychodzące dla Twojego sklepu.

Możesz w tym celu skorzystać z rozwiązania Unamo SEO.

Unamo Search Engine Optimization SEO

Wystarczy, że trakcie tworzenia kampanii podasz adres Twojej domeny oraz słowa kluczowe, na które obecnie ją pozycjonujesz.

Unamo Search Engine Optimization SEO

Narzędzie od tego momentu będzie sprawdzać i aktualizować dane na temat strony i pozycji konkretnych fraz.

Jeśli jeszcze nie masz konta w narzędziu, możesz zarejestrować 14 dniowy, bezpłatny okres testowy, który pozwoli Ci lepiej zapoznać się nie tylko z platformą, ale także wykorzystać teoretyczną wiedzę z poradnika w praktyce.

 

Elementy SEO obecne są wszędzie

Elementy SEO towarzyszą nam w życiu nawet wtedy, gdy nie mamy o tym pojęcia.

Posługując się charakterystycznymi określeniami produktów, usług czy wydarzeń, budujemy słowa kluczowe, które są jego podstawą.

Poszukując informacji w wyszukiwarce, czerpiemy z materiałów, przygotowanych i zoptymalizowanych pod kątem SEO w taki sposób by właściwa odpowiedź dotarła do nas w jak najszybszy i najprostszy sposób.

Trudno jest odciąć się od czegoś, co jest naturalnym elementem naszej codzienności i oczekiwać świetnych wyników, szczególnie przy wysokiej konkurencji na rynku.

Wprowadzając kilka drobnych zmian w treści strony oraz budując dodatkowe materiały informacyjne, możesz wspomóc sprzedaż w swoim sklepie.

Co więcej, budowanie takich treści nie powinno sprawić Ci większej trudności – w końcu kto zna tak dobrze Twoją branżę, jak Ty sam?

Written by
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać. Prywatnie pasjonatka fotografii (ostatnio głównie mobilnej), zawodowo marketing manager w Unamo. Moje specyficzne poczucie humoru znajdziesz na Twitterze, a zdjęcia na Instagramie

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left