SEO and Social Media analytical tools for online marketing professionals
Try Unamo SEO Try Unamo Social
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

3 lata ago 5 min read

Pozycjonowanie Lokalne: Przewodnik dla Początkujących

Featured
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Pozycjonowanie lokalne dla firm, czyli przewodnik krok po kroku jak szukać i dobierać odpowiednie frazy kluczowe, oraz jak promować lokalny biznes w Google. 

Największym grzechem dla biznesu jest utrudnianie dotarcia klientowi do usług lub produktów, na które wykazuje zapotrzebowanie.

Czy Twój biznes jest właściwie wyeksponowany, a tym samym widoczny dla Twoich potencjalnych klientów?

Sklepy działające stacjonarnie stosują specjalne techniki, polegające na właściwej prezentacji oraz umiejscowieniu produktów na półkach. Ma to na celu wyeksponowanie najdroższego towaru, ale także jego jak najlepszą widoczność oraz logiczne rozmieszczenie względem pozostałego asortymentu.

Odpowiednie rozmieszczenie kolejnych działów kieruje klienta do konkretnych produktów, zwiększając szanse na sprzedaż.

Nie inaczej jest w Internecie. Przeglądarki stały się wirtualnym sklepem, prezentującym najlepiej dopasowane wyniki.

Czy wiesz, jak sprawić, by Twoje usługi i towary również znalazły się na jego wirtualnych półkach?

Usługi Lokalne: Czyli Jakie?

Nawet jeśli robisz zakupy spożywcze przez internet, przychodzi moment, w którym musisz wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.

Chęć zmiany fryzury, naprawy auta, nadania przesyłki pocztowej czy skorzystania z usług medycznych.

Fryzjer, mechanik, punkt pocztowy, lekarz. Wszystkie te branże, mają jedną wspólną cechę — działają lokalnie.

Oznacza to, że swoje usługi realizują i sprzedają wyłącznie stacjonarnie. Nie ma możliwości przeniesienia ich w inne, dowolne miejsce, a potencjalni klienci osobiście zgłosić muszą się do siedziby lub oddziału firmy.

Pozycjonowanie Lokalne a Pozycja Strony w Wyszukiwarce

Z pewnością zauważyłeś, że Google świetnie rozpoznaje Twoją lokalizację i stara się jak najlepiej dopasowywać ze względu na nią Twoje wyniki wyszukiwań.

Nawet jeśli pomijasz w zapytaniu region lub miasto, w którym poszukujesz danej usługi, automatycznie podpowiada Ci wyłącznie te firmy, które znajdują się w pobliżu ostatnio zapisanej lokalizacji.

Aby szybko to przetestować, wystarczy w zapytaniu w wyszukiwarce wpisać usługi, które realizowane są lokalnie, np. fryzjer lub usługi medyczne.

Pozycjonowanie lokalne google

Pozycjonowanie lokalne google

Wyszukiwarka automatycznie podpowiada wyłącznie te wyniki, które znajdują się najbliżej mojej ostatniej lokalizacji, czyli w tym momencie fragmentu dzielnicy Woli w Warszawie.

Z tego również powodu, zapytania generowane w różnych lokalizacjach prezentować będą zwykle różne wyniki.

Wakacje: Potencjał Dla Lokalnych Przedsiębiorców

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny w raporcie na temat wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych w 2016 r., liczba osób decydujących się na spędzenie urlopu w Polsce w rejestrowanych obiektach turystycznych wyraźnie wzrosła względem roku 2015.

Statystyki Turystyka Polska

źródło

Co więcej, nie tylko polscy turyści decydują się na spędzenie wakacji w kraju. Również turyści zagraniczni chętniej odwiedzają Polskę.

Na tej podstawie zauważyć można, że w okresie wakacyjnym zwiększa się liczba klientów ośrodków noclegowych, a tym samym potencjalnych klientów firm pozostających w bliskiej oraz sąsiedzkiej lokalizacji ich miejsca pobytu.

Turyści, nieznający rozmieszczenia konkretnych usług w danym mieście, chętniej skorzystają z wyszukiwarki oraz fraz lokalnych, by pomóc sobie w ich odnalezieniu.

Dane obejmują jedynie rejestrowane noclegi, z pominięciem danych o przemieszczaniu się między miastami czy noclegami podejmowanymi u znajomych oraz rodziny.

Pozycjonowanie Sklepu Internetowego: Dlaczego Powinieneś Być Obecny w Lokalnych Wynikach?

Z danych udostępnionych przez Google wynika, że czterech na pięciu konsumentów korzysta z wyszukiwarek, by znaleźć produkty bądź usługi znajdujące się w konkretnej lokalizacji lub jej sąsiedztwie.

Co więcej, jak wynika z badań, aż 78% osób wyszukujących usług bądź produktów lokalnie, dokonało ostatecznie zakupu (źródło), a 56% wyszukiwań miało na celu znalezienie informacji lokalnych w drodze (źródło).

wyszukiwania na smartfonach

źródło

Mając na uwadze zbliżający się okres wakacyjny i rosnące zainteresowanie turystyką wewnątrz kraju oraz przedstawione statystyki na temat tworzonych zapytań, warto by Twój biznes znalazł się wśród wyszukiwań potencjalnych klientów.

Nie tylko jednak w okresie wakacyjnym, a podczas całego roku powinieneś dbać o to, by zapytania kierowane w odniesieniu do lokalizacji Twojej firmy, kierowały do Ciebie.

Pozycjonowanie strony pod lokalne wyniki wyszukiwania pozwala również na osiągnięcie wyższych pozycji w wyszukiwarce. Wynika to z zawężenia obszaru, a tym samym również zmniejszenia konkurencji wyłącznie do tej, która sąsiaduje z Twoją firmą.

Wyniki, które najtrafniej odpowiadają na potrzebę wynikającą z zapytania, są dodatkowo chętniej otwierane przez użytkowników poszukujących konkretnych usług lub rozwiązań.

Pozycjonowanie i Optymalizacja: Elementy Pozycjonowania Lokalnego

Choć podstawa, czyli właściwa optymalizacja strony oraz dbałość o linki przychodzące jest zbieżna dla obu rozwiązań, istnieje różnica między elementami pozycjonowania lokalnego i tradycyjnego.

Można zaliczyć do nich wizytówkę Google Moja Firma, odpowiednią optymalizację strony pod wyszukiwanie lokalne, firmowy blog odnoszący się w treściach do życia lokalnej społeczności i jej problemów, obecność w lokalnych katalogach czy linki pochodzące z lokalnych stron, np. lokalnych gazet.

Google Moja Firma: Pozycjonowanie w Mapkach Google

Pozycjonowanie regionalne rozpocznij od założenia profilu Google Moja Firma.

Google Moja Firma

Jest to bezpłatna wizytówka wyszukiwarki, przeznaczona dla firm działających lokalnie. Do przeprowadzenia rejestracji niezbędne jest posiadanie konta Gmail.

W pierwszym etapie dodać możesz nazwę firmy, jej adres, numer kontaktowy, kategorię oraz stronę domową.

Im więcej z tych informacji zostanie udostępnionych, tym łatwiejsze będzie odnalezienie Twoich usług przez klientów.

Google Moja Firma

Jeśli już uzupełniłeś wszystkie dane, możesz przejść do kolejnego kroku, w którym usługa poprosi Cię o potwierdzenie podanych informacji oraz weryfikację telefoniczną, SMS-ową, mailową (jedynie dla wybranych firm) bądź za pośrednictwem tradycyjnej poczty (kartka pocztowa).

Google Moja Firma

To standardowy proces, który ma na celu potwierdzenie istnienia firmy, jak i Twoich uprawnień do zarządzania jej profilem. Jest także warunkiem upublicznienia wizytówki w Google.

Możesz pominąć ten krok na czas jej tworzenia i zweryfikować dane później.

Kolejna podstrona pozwala na bardziej szczegółową edycję profilu. Uzupełnić go możesz o dodatkowe fotografie lub wirtualną wycieczkę po lokalu. Również w tym miejscu przeprowadzisz dalszą optymalizację wizytówki.

Google Moja Firma Wizytówka

Krok 1: Optymalizacja Wizytówki

Nazwa

Dane zamieszczone w tym miejscu powinny zawierać dane firmy. Nierzadko jednak nie jest ona jasna dla prowadzonych usług lub składa się głównie z imienia oraz nazwiska jej właściciela (jednoosobowe działalności).

Warto w tym miejscu odrobinę ją zmodyfikować i dodać informację, jaki rodzaj usług świadczy firma. Pozwoli to nie tylko lepiej zrozumieć i skatalogować informację wyszukiwarce, ale również określić potencjalnym klientom, czym się zajmujesz.

Kategoria

Ważnym elementem tworzenia wizytówki jest również określenie kategorii, opisujących Twój profil działalności lub takich, które są mu bliskie.

Pozwoli to wyszukiwarce lepiej skategoryzować Twoją wizytówkę i zaproponować Twoje usługi osobom, które szukają podobnych rozwiązań.

Zdjęcia

W tej części wizytówki zamieścić można dodatkowe fotografie, które określają naszą działalność oraz zaprezentują logotyp firmy. Mogą to być również wyroby sprzedawane w sklepie bądź efekty realizowanych usług.

Warto zastanowić się nad umieszczeniem fotografii prezentującej wygląd lokalu, w którym świadczone są usługi lub odbywa się sprzedaż towarów (witryna, biuro, działalność prowadzona w innym budynku) z zewnątrz.

Pozwoli to klientom szybciej odnaleźć właściwy lokal, szczególnie wtedy, gdy może sprawiać im to trudność ze względu na niejasne rozmieszczenie lokali i budynków.

Adres

Zgodnie z prośbą, uzupełniasz w tym miejscu adres, w którym klient może znaleźć Twój lokal lub biuro.

Im bardziej jest szczegółowy opis lokalizacji, tym łatwiej będzie dotrzeć Twoim klientom do Ciebie.

Numer telefonu

Wielu z Twoich klientów korzysta w trakcie poszukiwań z urządzeń mobilnych. Wpisując numer telefonu umożliwisz im bezpośredni kontakt ze sobą.

Pamiętaj by numer telefonu był zawsze aktualny i prowadził klientów do właściwej osoby, mogącej udzielić im interesujących ich informacji.

Strona WWW

Większość małych przedsiębiorców lokalnych nie prowadzi strony internetowej, jednak jeśli Twoja firma ją posiada, w tym polu wskaż jej adres.

Jeśli zawiera ona dodatkowe informacje, jak opis charakteru działalności, więcej zdjęć, ofertę czy cennik, stanowić będzie dodatkowe uzupełnienie informacji na temat działalności, którą prowadzisz.

Godziny

Poinformuj potencjalnych klientów, kiedy mogą Cię odwiedzić, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzisz swój biznes w nietypowych godzinach.

To istotna informacja, dzięki której ustalą jeszcze na poziomie wyszukiwania, kiedy mogą się do Ciebie zgłosić.

Krok 2: Optymalizacja Strony Internetowej

Kolejny krokiem jest odpowiednia optymalizacja strony internetowej dla lokalnych wyników wyszukiwania.

Całe zadanie jednak nie jest dość trudne i polega na odpowiedniej modyfikacji treści, poprzez dodanie informacji na temat miasta czy adresu, w którym znajduje się biuro lub oddział firmy.

Dane te zamieścić można przede wszystkim w tytule strony, opisach podstron, adresie URL, nagłówku i stopce, w podtytułach, treści tekstów czy opisach alternatywnych do fotografii i grafik.

Warto również pamiętać o aktualizacjach na stronie, które są bardzo lubiane przez wyszukiwarkę Google.

Dobrym rozwiązaniem może okazać prowadzenie bloga firmowego. Dodawanie nowych oraz modyfikowanie już obecnych wpisów na blogu pozwoli na prowadzenie dalszych działań SEO.

Krok 3: Pozycjonowanie Bloga Firmowego

Blog firmowy umożliwia jeszcze lepszą prezentację firmy oraz bardziej szczegółowe przedstawienie usług.

Nowe treści to także większa szansa na zamieszczenie dodatkowych słów kluczowych i dodatkowe pozycjonowanie bloga.

Odniesienie się do swojej działalności w kontekście wydarzeń oraz problemów lokalnych, pozwala również w naturalny sposób dotrzeć do osób pozostających w zainteresowaniu oraz obrębie lokalizacji firmy.

Krok 4: Linki Przychodzące a Pozycjonowanie Lokalne

Jednym z elementów pozycjonowania lokalnego jest również dbałość o występowanie, a następnie również jakość linków kierujących do strony firmowej lub bloga.

To kolejny powód, dla którego warto zadbać również o jakość treści zamieszczanych w ich obrębie tak, by ich zawartość była jak najbardziej merytoryczna i dostarczała realną korzyść odbiorcom.

Zamieszczanie linków w lokalnych katalogach tak jak katalog firm oraz na stronach, np. gazet czy urzędów, pozwoli na dotarcie do osób pozostających w zainteresowaniu z lokalizacją, w której działasz.

Krok 5: Monitorowanie Pozycji w Wyszukiwarkach

Ważnym elementem pozycjonowania, jest monitorowanie wyników. 

Korzystaj z narzędzi, które pozwalają podglądać nie tylko globalne, ale i regionalne pozycje Twojej strony i bloga w wyszukiwarkach, takich jak Unamo SEO.

pozycjonowanie lokalne - monitorowanie pozycji regionalnie unamo seo

W Unamo SEO możesz również podejrzeć błędy optymalizacji Twojej strony i reagować na wszystkie zmiany w rankingach.

monitoruj_pozycje_fraz_kluczowych_w_google_leaderboard_728 (1)

Podsumowanie: Lokalnie czy Globalnie?

Jeśli Twoja firma skupia się na stacjonarnym udzielaniu usług lub sprzedaży, poważnie zastanów się nad pozycjonowaniem lokalnym.

Nawet jeśli posiadasz wiele oddziałów, nadal możesz z powodzeniem wykorzystać potencjał lokalnych fraz dla miast, w których obecne są Twoje lokale.

Konkurencja na frazy lokalne jest dużo niższa, a szansa na pojawienie się na najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwarki zdecydowanie wyższa.

Czytaj dalej: Przewodnik optymalizacji SEO dla eCommerce


Also published on Medium.

Written by
Ewa Suwińska

Ewa Suwińska

Niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać. Prywatnie pasjonatka fotografii (ostatnio głównie mobilnej), zawodowo marketing manager w Unamo. Moje specyficzne poczucie humoru znajdziesz na Twitterze, a zdjęcia na Instagramie

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left