SEO and Social Media analytical tools for online marketing professionals
Try Unamo SEO Try Unamo Social
Avatar

Admin

2 lata ago 5 min read

Jak Znaleźć i Zmierzyć Influencera? [+ Influencer Marketing w Ecommerce – przykłady]

Featured
Avatar

Admin

Influencer marketing w eCommerce ma się bardzo dobrze, o czym świadczą kolaboracje podjęte m.in. z okazji zeszłorocznego Black Friday.

Marketerzy ufają tej metodzie i widzą realne efekty współpracy z influencerami, czego dowodem są kolejne akcje prowadzone w social media.

Jeśli jeszcze nie testowałeś tego sposobu promocji swojego sklepu, nowy rok jest dobrą okazją, by spróbować czegoś nowego.

Tradycyjne formy marketingu przestały przynosić zadowalające efekty.

W dobie urządzeń mobilnych oraz tzw. ślepoty banerowej marketerzy coraz chętniej angażują do współpracy influencerów.

Odpowiedni dobór ambasadora marki pozwala im na dotarcie do właściwej grupy docelowej i generowanie dodatkowych sprzedaży.

Jak wykorzystać influencer marketing w branży eCommerce?

Z tego poradnika dowiesz się:

    • kim jest influencer,
    • jakie korzyści daje współpraca z influencerami,
  • jak ich znaleźć, a następnie odpowiednio dobrać do marki.

Kim jest influencer?

Influencer to osoba, która posiada wpływ na inne osoby, a jej decyzje zakupowe czy wybory są inspiracją lub kierunkiem dla postępowania innych osób.

Posiada on grupę odbiorców, która aktywnie śledzi i uczestniczy w jego życiu za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Grupa odbiorców influencera (obserwujący, subskrybenci) to osoby, które wyznają podobne zasady, poglądy lub są zainteresowane tematyką publikowanych przez niego treści.

Influencerów możemy podzielić na mikro, makro oraz mega influencerów, w zależności od liczby śledzących ich osób oraz ich popularności.

Im bardziej znany jest influencer (np. celebryci), a jego treści mniej konkretne (nie można przypisać ich do maksymalnie kilku kategorii), tym bardziej różnorodna jest jego grupa odbiorców.

W takim przypadku trudniej odszukać wspólną cechę bądź zainteresowania subskrybentów, które skłoniły ich do śledzenia wybranego profilu, a tym samym określić czy są faktycznymi odbiorcami marki lub produktu.

Źródło

Jeśli zależy Ci na dotarciu do konkretnego odbiorcy, skup się na makro oraz mikro influencerach, którzy mają mniejszą liczbę obserwujących, ale reprezentują specyficzną niszę.

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing to inaczej działania reklamowo-marketingowe, które polegają na zaproszeniu do współpracy popularnej w mediach społecznościowych jednostki, posiadającej liczną grupę zaangażowanych odbiorców.

Mają na celu wykorzystanie potencjału oraz zasięgu profili społecznościowych lidera opinii podczas promocji marki oraz w następstwie zwiększenia sprzedaży produktów bądź usług.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na influencerów?

Jedną z podstawowych zalet influencera jest to, że jego społeczność współdzieli z nim poglądy, styl bycia, zainteresowania lub problemy.

Oznacza to, że jeśli influencer stanowi idealnego odbiorcę marki, prawdopodobnie jego odbiorcy również wpisują się w profil potencjalnego klienta.

Dzięki współpracy z odpowiednio dobranym influencerem Twój sklep ma szansę dotrzeć do nowych klientów oraz zwiększyć świadomość jego istnienia wśród nowych osób.

Nie bez znaczenia jest również zaufanie, jakim lidera opinii darzy jego społeczność.

Influencer zwykle boryka się z problemami przeciętnego człowieka, korzysta z ogólnie dostępnych rozwiązań, przez co jest autentyczny dla odbiorców, którzy mogą się z nim utożsamiać.

Źródło

Polecane przez niego produkty czy usługi spotkają się z większą aprobatą niż bezosobowa reklama firmy.

Potwierdzają to też dane opublikowane przez Adweek, z których wynika, że ponad 50% osób w większym stopniu ufa treściom tworzonym przez innych Internautów niż tym, które tworzone są przez tradycyjne media.

Ponadto, według informacji dostępnych na blogu HubSpot, aż 71% osób chętniej dokona zakupu na podstawie informacji przekierowujących ich z mediów społecznościowych.

Źródło

Jak znaleźć influencerów?

Znalezienie influencerów nie jest trudne.

Codziennie spotykasz się z nimi w internecie i mediach społecznościowych.

Istnieje jednak kilka metod, które ułatwiają cały proces.

Platformy i serwisy

Na rynku powstało wiele platform, które skupiają osoby zainteresowane współpracą z markami, m.in. Hash.fm czy WhitePress.

Źródło

Źródło

Influencerzy zwykle samodzielnie rejestrują swoje profile i określają warunki interesującej ich współpracy oraz oczekiwane wynagrodzenie.

Ze względu na dobrowolność zapisu, nie ma gwarancji na to, że w wybranej platformie uzyskasz dostęp do wszystkich potencjalnych ambasadorów Twojej marki.

Ponadto, korzystanie z bazy serwisów skupiających influencerów zawsze wiąże się z kosztami dla marki – od opłaty za dostęp po odprowadzanie procentu od realizowanej współpracy.

Jeśli jednak nie platforma, to gdzie jeszcze szukać?

Raporty i rankingi

Możesz skorzystać z raportów na temat influencerów oraz rankingów.

Źródło

Raporty zwykle gromadzą najpopularniejszych influencerów, których stawki są zdecydowanie wyższe niż koszt współpracy z mikro influencerem.

Dla niszowych sklepów i marek dane gromadzone w platformach oraz raportach mogą być zbyt ogólne, a posiadany budżet niewystarczający do podjęcia działań z większymi twórcami.

Jeśli szukasz lepiej dopasowanych ambasadorów, skorzystaj z monitoringu internetu i social media.

Źródło

Monitoring internetu i social media

Wystarczy, że zaczniesz monitorować  wybrany temat, nazwę marki lub produkt, by otrzymać listę potencjalnych influencerów Twojego projektu.

Źródło

Dowiesz się, kto pisze najwięcej, kto jest popularny lub ma największy zasięg.

Dodatkowo w każdej chwili możesz przeanalizować aktywność influencera i ocenić, czy jego treści współgrają z Twoją marką.

Źródło

Jak dobierać odpowiednich influencerów?

Jeśli już określiłeś listę osób, z którymi mógłbyś rozpocząć współpracę, przyjrzyj się im nieco bliżej.

Na co zwrócić uwagę?

Statystyki

Liczby mówią bardzo dużo, choć nie są głównym argumentem podczas wyboru influencera.

Nie można udawać jednak, że nie mają znaczenia.

Statystyki influencera zdradzają istotne szczegóły jak zasięg jego treści czy zaangażowanie jego odbiorców.

Źródło

Odbiorcy

Lider opinii nie istnieje bez swojej społeczności, ale zdecydowanie ją określa.

Źródło

Jeśli influencer jest mężczyzną, który pisze o grach komputerowych, raczej nie trafi w gusta swoich odbiorców nowym kosmetykiem na zwalczanie infekcji intymnych u kobiet.

Miej na uwadze to, by twórca, z którym podejmiesz współpracę, również był odbiorcą Twojego produktu.

Tylko wtedy jest wiarygodny, a jego społeczność najpewniej właściwa.

Źródło

Udział w innych kampaniach

Uczenie się na błędach jest jedną z najlepszych lekcji, choć przyjemniej uczyć się na błędach cudzych.

Jeśli influencer już wcześniej promował inne produkty i podejmował współpracę z innymi markami sprawdź, czy nie pracował z Twoją ścisłą konkurencją lub nie korzysta nadal z oferty konkurencji.

Zmiana tzw. frontu przez ambasadora nie będzie wiarygodna tak samo, jak produkt polecany przez taką osobę.

Przeanalizuj poprzednie kolaboracje pod kątem zaangażowania influencera, odbioru jego społeczności oraz mierzalnych zewnętrznie efektów.

Ponownie posłużyć możesz się narzędziami do monitoringu internetu i social media, by sprawdzić, jaki zasięg zbudowały treści około kampanii oraz jakie wygenerowały reakcje.

Podejrzyj również uzyskany ekwiwalent reklamowy, czyli szacunkową wartość jego wpisów w mediach społecznościowych.

Reputacja

Nie każda marka chce (a część nie powinna) być kojarzona z kontrowersyjnymi treściami.

Monitoruj profile influencera w mediach społecznościowych, podglądaj jakim wydźwiękiem emocjonalnym charakteryzują się komentarze pod jego wpisami.

Sprawdź, jakie treści udostępnia i jak reagują na nie jego odbiorcy.

Przykład współpracy sklepu online z influencerem

Jedną z ostatnich, szerszych akcji influencer marketingu, jakie można zaobserwować w mediach społecznościowych (głównie na Instagramie), była promocja sklepu hellobody.

Źródło

Marka zaprosiła do współpracy większe oraz mniejsze influencerki, które łączy wspólna cecha — wszystkie chętnie dbają o swoje ciało i poświęcają tej tematyce wiele wpisów.

Źródło

Jak mierzyć efekty współpracy z influencerem?

Podsumowanie kampanii jest istotne.

Pozwoli Ci wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych działań, poznać mocne i słabe strony przeprowadzonej współpracy i lepiej zrozumieć odbiorców.

Efekty współpracy mierzyć możesz poprzez specyficzny kod promocyjny przypisany do influencera czy spersonalizowany link kierujący do Twojego sklepu.

Możesz również posłużyć się informacją o ostatecznym zasięgu kampanii, wygenerowanym interakcjom, w tym liczbie udostępnień wpisu influencera.

Ponownie jak w przypadku wyboru odpowiedniego twórcy, możesz przeanalizować jego treści pod kątem wartości reklamowej w mediach społecznościowych i porównać z przeznaczonym na akcję budżetem.

Źródło

Podsumowanie

Influencer marketing w eCommerce ma się bardzo dobrze o czym świadczą kolaboracje podjęte m.in. z okazji tegorocznego Black Friday.

Marketerzy ufają tej metodzie i widzą realne efekty współpracy z influencerami, czego dowodem są kolejne akcje prowadzone w social media.

Jeśli jeszcze nie testowałeś tego sposobu promocji swojego sklepu, nowy rok jest dobrą okazją, by spróbować czegoś nowego.

Written by
Avatar

Admin

Comments (0)
Seasonal Marketing: How to Apply It to Your Business

Joydeep Bhattacharya

5mins left